Вік найдавніших зображень із пам'ятки Донес перевищує 24 тисячі років
Археологи виявили на сході Іспанії раніше невідоме святилище епохи верхнього палеоліту. Усередині печери Донес, розташованої у Валенсії, вони знайшли понад 110 творів монументального мистецтва, включно із зооморфними малюнками. Вік найдавніших зображень, за попередньою оцінкою, може перевищувати 24 тисячі років. Про це повідомляється в статті, опублікованій у журналі Antiquity.
Від епохи верхнього палеоліту, коли світом розселилися люди сучасного анатомічного типу (Homo sapiens), у різних куточках нашої планети збереглися найяскравіші пам'ятки монументального мистецтва. Довгий час вважалося, що першими доісторичними художниками були кроманьйонці, які заселили Європу близько 40 тисяч років тому. Але відкриття останніх років, зроблені в Південно-Східній Азії, показали, що сапієнси вміли писати різнокольорові картини на тисячі років раніше.
Переважна більшість відомих пам'яток, що містять монументальні розписи, розташована в одному регіоні – Франко-Кантабрії, розташованій у північній частині Іспанії та південній половині Франції, де відкрито кілька сотень печер із палеолітичним мистецтвом, включно зі знаменитими печерами Альтаміра, Ласко і Шове.
У новій роботі Айтор Руїс-Редондо (Aitor Ruiz-Redondo) із Саутгемптонського університету спільно з іспанськими колегами повідомив, що археологи відкрили раніше невідому печерну пам'ятку з творами палеолітичного мистецтва. Це сталося влітку 2021 року, коли вчені обстежували печеру Донес, розташовану у Валенсії, яка являє собою галерею завдовжки близько 500 метрів. Раніше ця пам'ятка була відома археологам тільки за знахідками, що належать до залізного віку.
Ще позаминулого року вчені виявили в печері Донес чотири наскельні малюнки, включно з головою первісного бика. Подальші цього року додаткові дослідження дали змогу виявити велику кількість різноманітних стародавніх творів, які вказують на те, що у верхньому палеоліті тут знаходилося велике святилище.
Загалом археологи зафіксували вже понад 110 зображень, щонайменше 19 з яких являють собою зооморфні фігури. Серед них опинилися сім коней, сім оленів і один олень-самець, два первісних бики і ще дві невизначені фігури тварин. Більшість знайдених зображень – це різного роду знаки, так звані макарони, тобто малюнки, створені на м'якій поверхні за допомогою пальців або знарядь, а також окремі лінії або погано збережені твори.
Учені відзначили особливості виявлених творів. Так, простір усередині деяких зображень стародавні художники заповнили, зішкребши «місячне молоко» – білу желеподібну масу, яка накопичується на стінах або підлозі печер у вигляді плівок, нальотів або натьоків. Раніше ця техніка на сході Піренейського півострова не зустрічалася. Крім того, первісні люди використовували червону глину, щоб створити розписи, а не, наприклад, більш звичну охру.
Археологи поки не датували зображення з печери Донес за допомогою абсолютних методів, але вони повідомили деякі попередні висновки про їхній вік. Судячи зі стилістики зображень, вони створені в домадленську епоху – понад 20 тисяч років тому. При цьому в одному місці поверх відбитків людських пальців дослідники знайшли слід кігтя печерного ведмедя, який вимер у цьому регіоні близько 24 тисяч років тому. Отже, щонайменше частина зображень давніша за цю дату.