Два надзвичайно рідкісні зразки холодної зброї раннього залізного віку виявили при будівництві нового пожежного депо в місті Андекс на півдні Німеччини. На глибині менше 40 сантиметрів під поверхнею землі будівельники знайшли два мечі та фрагменти трьох керамічних посудин.
Подальші роботи проводили археологи з Баварського управління охорони пам'яток (Мюнхен). Вони визначили, що мечі були елементами похоронного інвентарю. Всього на території будівництва розкопали вісім поховань: у двох із них, крім інших предметів, знаходилися мечі.
Знахідки датовані VIII століттям до нашої ери і є артефактами гальштатської археологічної культури, яку зазвичай пов'язують з кельтами. Довжина їх різна і становить 76 та 66 сантиметрів, а ширина – шість сантиметрів. Німецькі археологи припускають, що коротший використовували як колючу зброю в пішому бою, а ось довшим міг використовувати вершник, завдаючи ударів.
Хоча мечі віднесли приблизно до одного періоду, їх форма все ж таки трохи різниться. Один із них, більш ранній, зроблений із заліза, але за формою та конструкцією повторює попередні бронзові зразки. А ось другий, трохи пізніший, вже має адаптовану конструкцію, що дозволяє використовувати переваги заліза. Він тонший, тому його лезо не так швидко тупилося, як у товстіших зразків.
І це якраз вважається характерною особливістю ранньої гальштатської культури, представники якої здійснили перехід від бронзи до заліза. Хронологічні рамки Гальштату понад століття залишаються предметом наукових дискусій, єдиної думки вчених у цьому питанні немає.
Усі гальштатські мечі, виготовлені приблизно до 800 року до нашої ери, були бронзовими. Потім європейці пізнали секрети чорної металургії і з'явилися залізні клинки. У цьому сенсі знахідка німецьких археологів (чи все ж таки будівельників) унікальна. Вона демонструє проблему переходу від бронзи до заліза: матеріал і технологія вже нові, а мислення зброяра ще старе.
Втім, треба сказати, є достатня кількість бронзових гальштатських мечів, зроблених після появи заліза. Як припускають деякі вчені, це ритуальна зброя, але багато хто схиляється до того, що залізні клинки були дорожчими і не всім доступні. Щоправда, це питання до кінця так і не прояснили. Наприклад, у Римі у період республіки мечі продовжували робити і з бронзи, хоча в нестачі коштів на озброєння римлян запідозрити важко.
Гальштатські клинки завжди двосічні і з ребрами жорсткості. Характерний момент – рукоятка в середині має невелике потовщення, від якого звужується в обидва боки. Швидше за все, це зроблено для того, щоб було зручно кріпити прикраси рукояті – це відзначено у більшості знахідок.
На обох мечах також знайшли залишки багатошарового лляного полотна та шнура. Очевидно, мечі обмотали тканиною, обв'язали шнуром і поклали в могилу. Зазначимо, що у похованнях Гальштату не так багато прикладів знахідок бойової зброї. Найімовірніше, це говорить про те, що з клинками ховали лише деяких людей – правителів або воїнів, що найбільш відзначилися.