Польські вчені досліджували скарб, знайдений археологами-аматорами у 2017 році у Західно-Поморському воєводстві. Він складається із 124 предметів, більшість яких – вироби із бронзи. Серед знахідок виділяються чотири скандинавські посудини та чотири широкі намисто-коміри. Схоже, скарб датується VIII століттям до н. е.
У деяких країнах заборонено проводити польові археологічні дослідження без спеціального дозволу. Більше того, за використання технічних засобів пошуку, наприклад, металошукачів, загрожує досить суворе покарання. Ці заходи важдиві, оскільки аматорські пошуки загрожують безповоротним знищенням пам'яток та культурних нашарувань. Але далеко не у всіх країнах діють такі заборони. Так, аматорська археологія процвітає в Данії, де значна частина цінних знахідок належать до епохи вікінгів. Пошуками старожитностей займаються також жителі Великобританії. Наприклад, минулого року стало відомо, що британка Кет Джайлз (Kath Giles) зуміла знайти на острові Мен четвертий скарб епохи вікінгів за три роки. А нещодавно фанат Індіани Джонса виявив на околицях Іпсвіча скарб із 748 золотих та срібних монет I століття нашої ери.
Мацей Качмарек (Maciej Kaczmarek) з Університету імені Адама Міцкевича у Познані спільно з польськими колегами дослідив скарб Каліска-I, виявлений у 2017 році. Його знайшли археологи-аматори, які обстежили сільськогосподарські землі неподалік невеликого села Каліска у Західно-Поморському воєводстві. Більше того, у 2017 році ця знахідка не стала єдиною – інша отримала назву Каліска-II.
Клад Каліска-I є колекцією зі 124 артефактів, серед яких виявилися і залишки органічних предметів, наприклад, шкіряного ремінця. Однак більшість речей – це бронзові вироби. За словами дослідників, це одна з найбільш вражаючих знахідок, зроблених у Польщі. Більше 120 артефактів знаходилися у великій бронзовій посудині, що належить до типу Genelinghausen-Veio-Seddin. Найяскравішими предметами виявилися три скандинавські литі посудини типу Hängebecken, чотири широкі намиста-коміри із серповидних пластин, на одному з яких зображені релігійні мотиви, включаючи зображення, що поєднує в собі окремі елементи птиці, корабля та сонця. Серед інших артефактів виявилися різного роду каблучки, намиста, браслети, брошки та застібки.
За даними археологів, типологічно виявлені артефакти належать до пізнього бронзового віку (період V бронзової доби) і датуються близько 950-750 років до нашої ери. Однак вони припустили, що скарб могли заховати дещо пізніше. Щоб уточнити датування знахідок, дослідники відправили на радіовуглецевий аналіз шість зразків органічних матеріалів. В результаті цієї роботи вони з'ясували, що скарб належить приблизно до 790-740 років до нашої ери (з ймовірністю 68,3%).