Археологи зрозуміли, чому піраміди звели саме в цьому місці, а не ще десь.
Французькі та єгипетські археологи знайшли докази того, що стародавні єгиптяни використовували пересохлу протоку Нілу для будівництва пірамід Гізи.
Відомо, що піраміда Хеопса була побудована в середині III тисячоліття до ери за наказом правителя IV династії Стародавнього царства – фараона Хуфу. У ті ж часи були зведені піраміди Хафре та Менкаура, а також сфінкс.
Імовірно, річка мала слугувати основною артерією для доставки гігантських кам'яних блоків. Про сплав вапняку Нілом свідчать письмові джерела IV династії. Але всі найбільші піраміди знаходяться на плато Гіза приблизно за вісім кілометрів від Нілу.
Група археологів під керівництвом професора університету Екс-Марсель (Франція) Крістофа Моранжа припустила, що єгиптяни використовували одну з проток Нілу. Сліди її існування знаходили поряд із сучасною Гізою ще в минулому десятилітті.
Щоб перевірити цю ідею, вчені зібрали зразки осадових річкових порід у різних точках заплави Нілу біля Гізи. Зокрема, вчених цікавив пилок осоки та інших вологолюбних рослин цих осадових відкладів. Цей маркер дослідники використовували для того, щоб виміряти кількість води в Нілі і перевірити судноплавність на околицях Гізи.
Розрахунки показали, що рівень води в річці 6-5,5 тис. років тому був досить високим, але вже в епоху перших династій він почав стрімко знижуватися. Це призвело до зникнення бічних проток Нілу до середини III тисячоліття до н. е. Винятком став час IV династії, коли рівень води в цій притоці Нілу був ідентичний з тим, що спостерігався в доісторичну епоху.
Як вважає Моранж, це пояснює, чому будівельники IV династії обрали саме це місце для найвищих пірамід. Крім того, на думку вчених, інші давньоєгипетські некрополі, розташовані далеко від сучасного Нілу, могли також бути побудовані у гирлах пересохлих річок. Розібратися у цьому допоможуть подальші дослідження.