На початку XVII ст. українське козацтво набуло сили й стало відігравати роль важливого чинника не лише в житті Речі Посполитої, а й на міжнародній арені. Козаки перетворилися на основну перешкоду для турецько-татарських набігів на українські землі, захищаючи їх від нападів і, водночас, здійснюючи походи до татарських і турецьких володінь. Завдяки розголосу, здобутому переможними морськими походами, до козацтва стали ставитися як до захисника Європейської християнської цивілізації від наступу ісламського світу.
1602 р. – Козаки на 30 чайках і кількох відбитих у турків галерах вийшли в Чорне море і під Кілією розгромили турецький флот.
1606 р. – Здобуття козаками Варни – найбільшої турецької фортеці на західному узбережжі Чорного моря, яка вважалася неприступною.
1608 р. – «Дивовижними хитрощами» запорозькі козаки здобули, зруйнували й спалили Перекоп.
1609 р. – Козацькі чайки з’явилися біля стін турецьких придунайських фортець Ізмаїл, Білгород.
1614 р. – Козацький флот із 40 чайок, очолюваний гетьманом П. Сагайдачним, здолав Чорне море і напав на Трапезунд, а потім, рухаючись у західному напрямку, спустошував узбережжя. Штурмом було взято Синоп, спалено зброю і весь турецький флот, що стояв у гавані.
1615 р. – Флот П. Сагайдачного в складі 80 чайок і 4 тис. козаків підійшов до Босфора й атакував Стамбул.
1616 р. – П. Сагайдачний із величезною флотилією із 150 чайок, 7 тис. козаків розбив турецький флот під Очаковом, пішов на фортецю Кафа і взяв її в облогу. За кілька днів фортецю було здобуто і спалено.
1620 р. – Узимку козацький флот здійснив похід на Білгород і Кілію. Звільнено 3 тис. невільників, що потрапили в турецький полон у битві під Цецорою.
1621 р. – У травні козаки завдали поразки турецькому флоту під Трапезундом. У першій половині липня козаки знову розбили турецький флот, спалили в Стамбулі вежу замку Єдикуле, де колись сидів ув’язнений турками князь Самійло Корецький, і спустошили узбережжя під Галатою.
1624 р. – Улітку козаки здійснили один із найблискучіших походів на Стамбул. Тричі висаджувалися на узбережжі, брали велику здобич і поверталися додому.