Нове відкриття перевертає уявлення про культуру Мезоамерики.
Міжнародна група вчених досліджувала зразки, зібрані у 10 районах розкопок культури майя. Аналіз показав наявність ртуті в навколишньому середовищі на такому ж рівні, як у сучасних промислових містах та на виробництвах. Або навіть вищої концентрації. Експерти рекомендували археологам у деяких областях шукати способи захищати свій організм – настільки велика присутність цього небезпечного елемента.
Ртуть у Центральній Америці використовували ще в доколумбову епоху – приблизно за 2000 років до прибуття колонізаторів на ці землі. Ртутні мінерали, переважно кіновар (HgS), користувалися популярністю у світі як малиновий барвник для творів мистецтва. А в індіанців майя – як декоративний, релігійний і ритуальний матеріал, у тому числі в похоронних обрядах.
Сульфід ртуті – або кіновар – мінерал з червоним забарвленням на свіжому сколі, який може нагадувати плями крові. Культура майя класичного періоду, як зазначають вчені, «була одержима» символом крові.
«Майя використовували ртуть упродовж століть. Для них об'єкти могли містити ch'ulel, або силу душі, яка мешкала у крові. Отже, блискучий червоний пігмент кіноварі був безцінною і священною речовиною, але вони не знали, що він також був смертельним», – Ніколас Даннінг, геоархеолог з Університету Цинциннаті.
Оцінку тому, як це впливало на екологію та здоров'я мешканців, дотепер не давали. Дослідили вирішили точніше дізнатися, у яких концентраціях ртуть могла тоді застосовуватись та залишати свої сліди.
Команда використовувала археологічні дані з Мезоамерики з акцентом на міста майя рівнинної Гватемали, Белізу, Юкатану в Мексиці, Сальвадора та Гондурасу. У окремих випадках знаходили сам очищений метал – переважно у місцях проведення ритуалів чи похорону еліти. Фахівці зазначили, що добувати його можна було на околиці регіону майя. Досі невідомо, як могли його отримувати – своїми хімічними методами чи торгівлею.
Дослідження показали, що сульфід ртуті однозначно мав значний вплив на здоров'я людей майя – принаймні глибоко проникав у їхні кістки. Зокрема, правитель Тикаля на ім'я Темне Сонце (бл. 810 року нашої ери) страждав на ожиріння і метаболічне захворювання, імовірно, викликане отруєнням ртуттю.
За словами авторів відкриття, воно свідчить про те, що забруднення довкілля металами та іншими шкідливими речовинами – вічний супутник людської цивілізації як сьогодні, так і в давні часи.