Сеньйорія (від лат. «старший») – земля, яка перебувала у власності сеньйора; селяни, які її обробляли; влада сеньйора над селянами; повинності селян на користь сеньйора.
Розподіл землі в сеньйорії
Землі, які сеньйор залишав для себе. Ліси, луки, водоймища й власне господарство сеньйора, де працювали його невільні слуги або залежні селяни. Увесь урожай із власного господарства сеньйора був його власністю.
Землі, які сеньйор ділив між залежними селянами. земельні ділянки, на яких залежні селяни вели власне господарство, дотримуючись певних умов. За користування землею (а також лісами і луками) селяни виконували повинності на користь сеньйора.
Повинності – обов’язки, які залежні селяни мали виконувати на користь свого сеньйора: панщина, натуральний оброк, баналітет, грошовий оброк, суд сеньйора.
Громада – об’єднання селян одного чи декількох сусідніх сіл для спільного розв’язання всіх важливих питань.
Феодал – землевласник, володар феоду, який жив за рахунок праці залежних селян. Феод – спадкове земельне володіння, надане сеньйором своєму васалові (від латин. «слуга»), за умови несення служби. Васал стосовно сеньйора був сеньйором для селян, яким надавав ділянки з отриманої землі. Васал, який отримав феод, міг не лише дати землю в користування залежним селянам, а й надати її своїм васалам. Тоді він ставав сеньйором для них.