Археологи зробили моторошне відкриття у Мексиці.
Вчені Національного інституту антропології та історії Мексики виявили м'ячі для ритуальних ігор. При виготовленні снарядів майя використовували прах високопоставлених осіб, говориться у прес-релізі Національного інституту антропології та історії Мексики.
Поселення Тоніна, що означає кам'яний будинок, розташоване на родючих землях долини Окосинго у південній частині Мексики. Колись Тоніна була столицею однієї з найвпливовіших держав у Західному регіоні майя – імперії Попо, що зародилося на початку III століття нашої ери, але досягло розквіту лише наприкінці VII ст.
Відомо, що у майя була поширена гра в м'яч – тлачтлі, змагання проходили на відкритих стадіонах. На думку дослідників, «давній футбол» символізував культ родючості, а передача м'яча полем була аналогічною до рухів небесних світил.
Дослідники також мають свідчення, що ритуальні ігри в м'яч могли бути пов'язані з людськими жертвопринесеннями.
Нещодавно археологи повідомили про нові цікаві знахідки, які були зроблені в Тоніні. Під час вивчення храму Сонця дослідники виявили низку невеликих сховищ та приміщень, сполучених сходами.
Цей лабіринт привів дослідників у невеликий склеп на глибині восьми метрів із більше ніж 400 посудинами, які були наповнені людським прахом, деревною золою, гумою та корінням рослин. Останки, мабуть, належали правителям чи високопосадовцям.
Аналіз органічних матеріалів показав, що індіанці використовували цей порох у процесі вулканізації, перетворюючи каучук на гуму, з якої шили м'ячі для тлачтлі.
Точне місце та час появи цієї популярної у народів доколумбової Мезоамерики ритуальної гри невідомі. Найдавніші каучукові м'ячі зроблені у 1700—1600 році до нашої ери. Найдавніший стадіон було збудовано 3400 років тому на території нинішнього штату Чьяпас.