В епоху Середнього й Нового царств столицею Єгипту стають Фіви. Це місто розміщувалося на відстані 700 км від Середземного моря, на східному березі Нілу. Воно виконувало столичні функції впродовж тисячі років. Особливо славетним був період правління жінки-фараона Хатшепсут (1489-1468 рр. до н. е.). Вона розширила кордони царства, особисто очоливши один з походів у Нубію й воюючи в Палестині. Разом з тим це була епоха розкоші правлячої рабовласницької верхівки. Не дивно, що її мистецтво відзначається величчю й пишнотою в поєднанні з особливою витонченістю.
Сьогодні про це нагадують руїни храму на честь бога сонця Амона, храмовий комплекс Карнак і гробниці Долини царів.
Найграндіознішою спорудою Фів уважають великий храм Амона. Його будівництво розпочалося у XX ст. до н. е. і тривало протягом кількох наступних століть! Тільки-но зійшовши на престол, кожний з фараонів приступав до розширення обителі царя богів Амона й намагався надати його будівлям більшої величі й пишноти. Так, Хатшепсут побудувала залу для ритуального човна Амона й тридцятиметрові обеліски. Але особливо вражає колонна (гіпостильна) зала храму – найбільша у світі – у ній 134 колони, розташовані в шістнадцять рядів.
Висота центральних досягає 23 м, на верхівці кожної з них могло розміститися 100 осіб.
Не менше вражає й Долина царів (ущелина Бібан-ель-Молук), що розташована на західному березі Нілу, навпроти Фів. Вона виконувала ту саму роль, що й Гіза для Мемфіса – тут розміщувалися усипальниці єгипетських правителів. Але вони не мали нічого спільного з величними пірамідами (крім призначення), оскільки їх висікали в скелях. Це робили для того, щоб убезпечити гробниці від грабіжників.
Однак і відлюдна ущелина, яку охороняли особливі підрозділи, не вберегла «місто мертвих» і його скарби. Недоторканими залишилися кілька гробниць, в одній з яких спочивав Тутанхамон, котрий правив приблизно в 1332-1323 рр. до н. е. У ній були виявлені дивовижні витвори мистецтва, включаючи позолочену колісницю, коштовні прикраси, одяг.
Чи знаєте Ви, що...
Із VII ст. до н. е. Фіви втратили своє політичне значення, а у 88 р. до н. е. місто було знищене Птолемеем IX. Пізніше більшість будівель Фів були розграбовані й зруйновані римлянами.
Коментарі: 2 RSS
1 Аноним 04-12-2017 17:34
От вам і цивілізатори!..
(Це про Римлян)
Не досить того, що свого часу сплюнлдрували дощенту також Корінф (який славився красою на всю Ойкумену) - так ще й оббрехали Вандалів, приписавши їм полюндрування Риму.
Хоч ті насправді його не лише не плюндрували, а й... "ВІДРЕСТАВРОВУВАЛИ" дещо. Нехай небагато їм там вдалося - але сам факт!!!
Так що значно чесніше, гадаю, казати надала "римізм" замість "вандалізм".
2 Олекса (м. Київ) 04-12-2017 17:39
А, ще: Фіви була були столицею ОБ'ЄДНАНОГО Єгипту?
Адже свого часу Фіви були столицею Верхнього Єгипту (коли той був розділений) - це правда.
А потім, виходить, стали столицею об'єднаної держави (як справді часто буває)?
P.S.: Щоб ніхто не думав)): попередній коментар (про РимляН та римізм на противагу вандалізму - о 04-12-2017 17:34) - також мій: прсото забув під ним підписатися...