Хоч наша країна й розташована у Східній Європі, європейський центр знаходиться саме в Україні! На ділянці звивистої гірської траси Рахів-Ужгород встановлений двометровий знак, що засвідчує географічний центр Європи. 1887 року (тоді Закарпаття належало Австро-Угорщині) з метою побудови залізної дороги інженери дізналися, що десь у цій місцині має бути центр Європи. Запрошені віденські вчені підтвердили здогадки та встановили геодезичний знак у вигляді бетонної плити, що засвідчував їхню знахідку.
Варто зазначити, однак, що наш центр Європи зовсім не єдиний. Гіпотетичний центр залежить від способу вимірювання. Так, за сучасними вимірами, Угорщина, Естонія та Білорусь повноправно можуть стверджувати, що серце Європи знаходиться й в їхніх країнах. За більш давніми вимірами, але не менш повноправно, про це можуть заявляти Польща та Словаччина.
Редакція журналу «Discover» підготувала підбірку цікавих фактів про нашу країну.
- В 1853 році у той час як весь світ рятувався від темряви свічками, в Україні у місті Львів вперше у світі засвітила гасова лампа.
- Неодмінний атрибут карпатських пастухів трембіта — найдовший народний духовий інструмент у світі. В сиву давнину, коли у високогір'ї не було ні телефонів ні радіо трембіта була єдиним способом комунікації між чабанами.
- В місті Дніпро розташований один з найбільших заводів з виготовлення озброєння та космічної техніки. Саме тут було виготовлено перший в історії штучний супутник Землі, а його запуск вважається початком космічної ери.
- Авіаконструктор І.І. Сікорський розробив безліч нових моделей літаків, однією з його заслуг є також винахід гелікоптера.
- Якщо говорити про вклад України в літакобудування то не можна оминути увагою літак АН-225 «Мрія». За один політ Мрія поставила 124 рекорди, а також це найбільший літак у світі. На жаль, в літак було знищено ворожими військами в перші дні безпідставної військової агресії РФ до України і геноциду українського народу.
- Одним з найбільш романтичних та унікальних місць в Україні вважається Тунель Кохання біля смт Клевань. Ботанічне диво розташоване у лісовому масиві на відрізку майже чотири кілометри та утворене сплетінням дерев та кущів, які утворюють коридор у формі арки.
- Мед — один з найбільш корисних натуральних продуктів, а завдяки П.І. Прокоповичу, який винайшов рамковий вулик його добування стало набагато зручнішим. Україна входить до п'ятірки світових виробників меду в світі.
- Автором першої в світі конституції вважається український гетьман Пилип Орлик. Конституція Пилипа Орлика була написана 1710 року і вона визнана, як перша в світі конституція в сучасному розумінні. До порівняння, конституцію США було прийнято лише 1787 року, Польщі та Франції 1791, а конституцію Канади взагалі через 157 років 1867-го. Саме Пилип Орлик першим встановив стандарт демократичного поділу владних повноважень між законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади. На жаль, Пилип Орлик не зміг реалізувати проект незалежної Української держави, а його конституція, яку він написав у засланні, так і не набрала чинності.
- Одним з перших кроків незалежної України була відмова від ядерного озброєння. Тоді в Україні був третій найбільший арсенал ядерної зброї у світі.
- Українська земля завжди виділялась своєю щедрістю та плодючістю. На території України знаходиться понад 25% світових запасів чорнозему, який при правильному поводженні дає найкращий врожай. Не даремно Україну називають житницею Європи. За часів Другої Світової війни нацистська Німеччина навіть намагалась вивозити наш чорнозем поїздами. А вже 24 лютого 2022 українцям довелося боронитися під час вторгнення нацистської Росії.
- Станція метро «Арсенальна» у Києві — найглибша у світі. Вона проходить під землею на глибині 105 м. Станцію біля будівлі парламенту побудували у 1960 році, однією з перших. За деякими даними, у тунелях біля «Арсенальної» є таємні схованки для політичної верхівки.
- Третій найвідвідуваніший у світі МакДональдз розташований у Києві біля залізничного вокзалу. Цей заклад незмінно потрапляє до п’ятірки найжвавіших МакДональдзів світу.
- Україна посідає четверте місце у світі за кількістю громадян із вищою освітою. Населення України належить до найосвіченіших, а кількість людей із вищою освітою на душу населення — вища за середньоєвропейський рівень.
- Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. На You tube різні виконання «Щедрика» набирають мільйони переглядів. Пісня прозвучала в багатьох закордонних фільмах. Наприклад, в улюбленому всіма фільмі «Сам удома» вона є одним із найголовніших саундтреків. Крім того, численні кавери «Щедрика» набирають неймовірну кількість переглядів.
- Олешківські піски часто називають українською «Сахарою». Площа пісків, які розкинулися на території кількох районів Херсонської області, становить понад 160 тисяч гектарів, що робить їх найбільшою пустелею Європи. Олешківські піски добре видно з космосу.
- На конкурсі краси мов, у Парижі в 1934 році, українська мова зайняла третє місце після французької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, структура речень. А за мелодійністю українська мова зайняла друге місце, після італійської.
- Пам’ятники відомому українському поетові Тарасу Шевченку встановлені в 1500 місцях по всьому світу.
- Найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.
- Більшість українських слів починаються з літери «П». Найчастіше використовувана буква алфавіту — «О». Букви «Ф» і «Г» використовуються найрідше.
- Найдовша печера в Україні має назву «Оптимістична» й розташована вона на Поділлі, це гіпсова печера на глибині 20м що тягнеться на 216 км. Це найдовша гіпсова печера у світі, вона поступається лише Мамонтовій печері в США.
- У селі Межиріч Рівненської області, знайдено найстаріше поселення Homo Sapiens. Також знайдена найстародавніша мапа, яка вибита на кістці мамонта 14,5 — 15 тисяч років тому.
- У момент проголошення незалежності в Україні налічувалося 19,4 мільйона голів свиней, сьогодні їх менше вдвічі — 8,3 мільйона особин. Всупереч тому, що українці мають звання салоїдів, середньостатистичний житель країни вживає на рік усього 18 кілограмів свинини. Навіть німець з’їдає втричі більше.
- Український національний хор надихнув своїм виконанням колискової «Ой ходить сон коло вікон» Джорджа Гершвіна на написання майбутнього всесвітнього хіта Summertime
- У Київському музеї мініатюр можна побачити підковану блоху, троянду в чохлі з видовбаного волоса, зроблену з лусочок фарби й безліч інших робіт майстра Миколи Сядристого. Цей славетний майстер зробив ще безліч неймовірних творів мистецтва. Волосся, просвердлене по всій довжині і відполіроване зверху і всередині до прозорості. У середину волосся вставлена виготовлена гілочка троянди, товщина якої 0,05 мм. Творчість цього майстра утвердило у світі появу нового поняття — «мікромініатюра», якого раніше не було ні в енциклопедіях, ні в словниках.
- В сучасній українській мові, на відміну від російської, збереглися давньослов’янські назви місяців: сiчень (час вирубки лісу), лютий (люті морози), березень (тут існує кілька тлумачень: починає цвісти береза; брали березовий сік ; палили березу на вугілля), квітень (початок цвітіння берези), травень (зеленіє трава), червень (червоніють вишні), липень (початок цвітіння липи), серпень (від слова «серп», що вказує на час жнив), вересень (цвітіння вересу), жовтень (жовтіють листя), листопад (опадає листя з дерев), грудень (від слова «груда» — мерзла колія на дорозі).
- Найдавніша згадка про українську мову була в 858 році. Після видання «Енеїди» Івана Котляревського, українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського і по праву вважають основоположником нової української мови.
- За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.
- Найстарішим навчальним закладом Східної Європи вважається Києво-Могилянська академія (1615 р.)
- Перший друкований буквар, виданий українським автором, мав назву «Наука до читання й розуміння слов’янського письма». Він вийшов в світ у Вільні (суч. Вільнюс) в 1596 р. стараннями Лаврентія Зизанія. До книжки було додано словник, який містив 1061 слово.
- Запорізька Січ — суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва — по праву вважається одним з перших демократичних утворень у світі.
- Армії УПА поставили абсолютний рекорд, утримуючись на фактично окупованій території майже двадцять років. Технології та методи українських вояків вивчали навіть кубинські повстанці Фіделя Кастро.
- Територією України пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів — «шлях із варяг у греки» — система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3 тис. км, що пов’язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним. Протягом усієї давньої історії Україна-Русь виступала мостом між світами Східної Європи і Давнім Сходом, Європою античною, візантійською і латинською.
- Перший рамковий вулик винайдено в Україні у 1814 р. Петром Прокоповичем. Україна в останні роки впевнено зберігає місце в трійці світових лідерів з виробництва меду. Випереджаючи країни Європи за обсягами виробництва меду в кілька разів, Україна є одночасно першою в світі з виробництва меду на душу населення (1,5 кг).
- Найкоротша головна вулиця, але водночас одна з найширших і мальовничих — вулиця Хрещатик у столиці України Києві.
- Кобзарі визнавали авторство лише Григорія Сковороди і Тараса Шевченка. Решта усні поетичні тексти цитувалися без вказівки авторства.
- Пабло Пікассо був у захваті від робіт української художниці Катерини Білокур (1900-1961). Коли в 1954 р. він побачив її роботи на виставці, то сказав, що вони геніальні і порівняв Катерину з найвідомішою у всьому світі художницею Серафін Луїс.
- Під час англо-бурської війни (Південна Африка) в 1899-1902 рр. командир одного з загонів бурів, українець Юрій Будяк, врятував від розстрілу одного молодого англійського журналіста. Згодом останній допоміг Будяку вступити до Оксфордського університету. В 1917 р. Юрій працював в уряді Української Народної Республіки. В 1943 р. Юрій Будяк помер в радянському концтаборі. Англійського журналіста звали Вінстон Черчилль.