На північному заході Італії, у Лігурії, є маленьке містечко з довгою, драматичною історією. Ідеться про Балестрино.
Більшість фахівців уважають, що історія Балестрино сягає часів Римської імперії. До завоювання цієї місцевості римлянами її населяли войовничі племена лігурів, що знаходили притулок у печерах під скелями. Для захисту від їхніх нападів на пагорбі, що здіймається над місцевістю, римляни збудували укріплену вежу.
Відомо також, що приблизно в XI ст. територією володіло бенедиктинське абатство. Після того як ченці покинули цю місцевість, землі перейшли у володіння п’ємонтських графів Бава. Родина відомих аристократів звела тут замок, який перебував під охороною загону французьких арбалетників (balestrieri). Іноземні «балестрієрі» й дали назву містечку. Центром його верхньої частини став замок, а нижня формувалася навколо церкви Святого Андрія.
Перші документальні відомості про Балестрино датуються 1860 роком. У цей час населення міста становило близько 850 осіб. В основному вони займалися землеробством, вирощуванням оливок й існували завдяки торгівлі маслинами й оливковою олією. Вічнозелені оливкові гаї й затишні середньовічні вулички стали своєрідним символом містечка.
Наприкінці XIX ст. північно-західне узбережжя Італії пережило цілу серію землетрусів. Найсильніший з них, що стався в 1887 р., зруйнував деякі поселення в прилеглих районах. Документи, що свідчать про зруйнування Балестрино, відсутні. Але є свідчення про проведення значних ремонтних робіт і зменшення кількості жителів.
Надалі район пережив нові струси земної тверді, які могли спровокувати зсуви. Через постійну загрозу обвалення будинків жителі почали поступово залишати рідне містечко. Останні кілька сотень городян перебралися в більш безпечні місця в 1953 році.
Сьогодні вхід у зруйновану частину Балестрино заборонений. Про небезпеку обвалення попереджає спеціальний навісний щит. Але можна побачити, як буйна зелень обплела будинки, вузькі провулки, напівзруйновані стіни й арки. Від цього місто-примара стало ще більш загадковим. Особливо вражає замок, що височить на пагорбі.
Чи знаєте ви, що...
Більша частина будиночків Балестрино не позабивані. Тому деякі відчайдушні туристи можуть зайти досередини. Тут можна побачити архітектуру колоритних будинків, подекуди залишилися меблі й побутові речі. Виникає відчуття подорожі на машині часу в епоху початку шістдесятих.