Належить до родини Момотові. Довжина птаха – до 48 см, крила – 17 см, хвоста – 28 см. На голові блакитне кільце: спереду небесно-блакитного, ззаду – темно-ультрамаринового кольору. Край лоба, ділянка навколо очей – чорні й утворюють «маску». На маківці чорна пляма. Спина й крила зеленого кольору, який плавно переходить у синій на кінчику хвоста, нижня частина тіла – зелена з іржаво-брунатним відтінком. Довгі стернові пера хвоста на кінцях чорні. Хвіст довгий, може рухатися в різних напрямках, пір’я на хвості має оголений стрижень.
За словами Бурмейстера, момот населяє лісисті області північної частини Бразилії і є тут загальновідомим. Шомбурґк натрапляв на нього у Гвіані і мав нагоду довго спостерігати за ним. «Вже до сходу сонця, – згадував він, – лунає, з дрімучого пралісу тужливий і сумний, але при цьому виразний крик «гуту-гуту» момота, яким він сповіщає ще сонну природу про настання дня. Цей чудовий птах уникає будь-якої світлої місцинки в густому лісі й ніколи не долітає до узлісся, хоча при цьому зовсім не з полохливих.
Момот дозволяє кожному спостерігачеві підійти впритул до себе, перш ніж перелетить на одну з нижчих гілок, на яких полюбляє сидіти. Щойно він сяде, зараз же видає своє сумовите «гуту-гуту», після першого звуку задираючи догори хвоста й опускаючи його – після другого. Ці рухи дуже схожі на рухи плиски».
Для спорудження гнізда момот відшукує заглиблення на схилі пагорба або на іншому підвищенні; якщо заглиблення недостатнє, то може вирити нору до 3 м, у глибині якої й будує гніздо. Самка відкладає 3–4 яйця, і батьки насиджують їх по черзі близько 20 днів. Про пташенят батьки так само піклуються разом.
Момот великий харчується комахами й іншими членистоногими, ящірками, дрібними ссавцями та фруктами. Полює з підвищеної присади.