На здоров’я людини впливають різні чинники. Серед них продукти, які вона вживає, навколишнє середовище й навіть якість повітря. Але якщо його температуру ми намагаємося регулювати, то на вологість у домі мало хто звертає увагу. І даремно. Адже через сирість у приміщенні з’являється пліснява, швидко розмножуються бактерії, віруси.
Наслідками є не тільки неестетичні чорні плями на шпалерах, текстилі та неприємний запах, але й погіршення стану здоров’я мешканців оселі. Насамперед це небезпечно для дітей, алергіків, астматиків, людей із проблемами судин, серця.
Від чого залежить вологість повітря в будинку
На показник впливають такі чинники:
- Велика кількість квітів на підвіконнях. Насадження потребують регулярного поливу. Випаровуючись, вода потрапляє в повітря.
- Відкриті джерела рідини. Для випаровування води достатньо температури трохи вище нуля. У домі показник значно вищий. Тому труба, що протікає, краплі з крану, наповнена ванна сприяють сирості.
- Дощ на вулиці або спека. Будівля не може бути цілком герметичною. Потрапляючи всередину, вуличне повітря приносить із собою вологу або сухість.
- Випрана білизна. Якщо ви поклали випрані речі сушити на радіатор опалення або розвішали його на сушарці в домі, вологість повітря також підвищується.
- Система опалення. Тепло від батарей, деяких моделей обігрівачів сушить повітря.
- Зволожувач і осушувач. Використовуючи таку техніку, потрібно стежити за тим, щоби показники вологості не перейшли межі норми.
Контролювати показники якості повітря допомагає гігрометр. Деякі моделі кліматичної техніки мають вбудовані цифрові пристрої, завдяки яким оптимальна вологість підтримується автоматично.
Вплив якості повітря на здоров’я та самопочуття
Оптимальним для людського організму показником вологості є приблизно 50%. До 40% – знижений. Понад 60% – підвищений. Якщо повітря занадто сухе:
- Через підвищене потовиділення організм зневоднюється. Особливо якщо в приміщенні надто сухо й підвищена температура.
- Шкіра, слизові носоглотки пересихають, порушується робота легень.
- Серцево-судинна система погано засвоює кисень, що спричиняє загальну втомлюваність, втрату свідомості, збої в роботі серця тощо.
За підвищеної вологості:
- Загострюються алергічні реакції, ГРВІ, сезонні захворювання.
- Уповільнюється теплообмін, через що людина погано переносить як холод, так і спеку.
- Загострюються хронічні захворювання серцево-судинної, дихальної системи, суглобів.
- Постійними супутниками людини стають головний біль, мігрені.
- Погіршується загальне самопочуття, виникає регулярна слабкість.
- Можливий розлад роботи ШКТ, кровотечі з носу.
Щоб усунути проблему, потрібно налагодити систему опалення та вентиляції. Якщо наразі зробити це швидко неможливо, залежно від показників, варто купити побутовий осушувач повітря або зволожувач. І не слід ігнорувати таку просту процедуру, як провітрювання приміщень. Робити це потрібно обов’язково навіть у мороз і вологу дощову погоду.