Належить до родини В’юркові. Довжина його досягає 18 см, розмах крил 28 см, довжина крила 9 см, довжина хвоста – 7 см. Верхня частина тіла самця, крила, хвіст, підборіддя та горло вгорі чорні; нижня частина, за винятком широкого яскраво-червоного щитка на волові, який видовжується кутом до середини грудей, біла; черево і стегна на боках помережані окремими чорними рисками; великі махові пера на половині ближчій до основи, на обох пластинках опахала, малі махові пера, їх покривні пера та найбільші верхні покривні пера крила – на кінці білого кольору; плечі та нижні покривні пера крила яскраво-червоні; зовнішні хвостові пера на внутрішній половині ближчій до кінця білі. Очі горіхово-бурі, дзьоб блідо-жовтий, ноги сірувато-бурі. Оперення самок брунатне.
Ареал поширення червоногрудого кардинала охоплює східну частину Сполучених Штатів на північний захід до Саскачевана, на захід до Небраски, а територія перельотів – також Середню Америку до Нової Гренади.
Кладка складається з 4–5 яєць. Пташенят вигодовують спершу комахами, пізніше різним насінням, розбухлим у волові. Оперення, як у дорослих птахів, у них виростає тільки на третій рік.
Утримувати червоногрудих кардиналів неважко, оскільки це типові зерноїдні птахи. Краса оперення, гарний спів, оригінальна поведінка і значна тривалість життя в неволі роблять їх бажаними вихованцями кліток і вольєрів.