За церковним календарем день преподобної мучениці Євдокії, у народі – Явдохи, яка була страчена за християнську віру близько 160–170 рр., припадає на 14 березня. Згідно з народною традицією, це перший день весни. Селяни ретельно стежили за поведінкою тварин. Вважалося, що цього дня, коли пригріє сонечко, степовий байбак обов’язково має прокинутися, вилізти з нірки й тричі просвистіти, а потім лягти на другий бік аж до Благовіщення. Отже, люди виходили в поле, щоб почути той свист.
Цього дня повертаються з вирію ластівки. Побачивши їх, діти брали у жменю землі, кидали їм услід і казали: «На то6і, ластівко, на гніздо!» – щоб швидше весна приходила. Діти в ластовинні, побачивши вперше цю пташку, поспішали попрохати: «Ластівко, ластівко, на тобі веснянки, дай мені білянки!» Старші жінки, запримітивши птаху, брали до рук грудку землі й кидали її на город зі словами: «Кріп сію! Кріп сію!» І на тому місці, за повір’ям, мав зійти кріп.
«Ластівки вилітають – погоду обіцяють!» – каже народне прислів’я. Господарі, що вже думали про посіви, за поведінкою ластівок визначали погоду: «стеляться» ластівки над землею – можна вже сіяти овес; «бояться» ластівки землі – ще буде негода. При цьому мала значення й кількість ластівок, бо вважалося, що «одна ластівка ще весни (погоди) не робить».
Якщо вітер віяв із заходу або з півдня – чекали врожаю на збіжжя; якщо ж зі сходу або півночі – то посухи, а отже, неврожаю. Якщо день був сонячний – мала вродити пшениця, якщо ж похмурий і небо захмарене – просо і гречка. Теплий сонячний день віщував урожай льону й коноплі. Якщо ж зранку було сонячно, то врожайними мали бути ранні посіви; сонце в обід обіцяло врожай середніх посівів, а якщо весь день небо було захмарене і сонце визирало тільки надвечір – пізніх.
Городники «під Явдоху» сіяли розсаду капусти, вірячи, що вона вже не боятиметься морозів. Пасічники вірили: якщо розтанув сніг і на вулицях стоять калюжі, то матимуть так багато меду, як води. На Явдохи не пряли, не ткали. Цей день вважався добрим для плетіння ятерів, неводів – риба в такі снасті мала ловитися краще.
Якщо цього дня була хуртовина, казали: «Явдоха хвостом крутить – буде пізня весна!»