Відома теорія Стівена Гокінга говорить про те, що чорні діри з часом випаровуються. Але астрофізики з Університету Радбауда в Нідерландах заявляють, що такий процес стосується не лише чорних дір – увесь Всесвіт повільно випаровується у нас на очах.
Феномен, який дістав назву «випромінювання Гокінга», полягає в тому, що біля горизонту подій народжуються й анігілюють пари частинок. Причому обидві ці події відбуваються в досить короткий проміжок часу. Проте, стверджував Гокінг, іноді трапляється так, що одна частинка падає в чорну діру, а інша з неї вилітає. Фізик вважав, що в кінцевому підсумку такий процес має призводити до випаровування чорної діри.
Фізики з Університету Радбауда взялися перевірити життєздатність теорії Гокінга і з'ясували, що вона вірна тільки частково. Але нам від цього не легше. Гокінг стверджував, що головну роль у випаровуванні відіграє горизонт подій. А автори дослідження, прийнятого до публікації в журналі Physical Review Letters, заявляють, що нові частинки можуть створюватися далеко за межами горизонту подій – для випромінювання Гокінга в ньому, власне, взагалі немає нагальної потреби.
Нові розрахунки показали, що випромінюванню великою мірою сприяють гравітація і викривлення простору-часу. Що, своєю чергою, свідчить про те, що всі великі об'єкти у Всесвіті, зокрема залишки зірок, з часом випаруються. Буквально – весь Всесвіт повільно випаровується у нас на очах.
Але нам нема про що турбуватися. Чорній дірі з масою Сонця знадобилося б 1064 роки, щоб випаруватися. Тож у нас є вдосталь часу, перш ніж усе зникне в холодній хмарі світла. Цього часу цілком вистачить, щоб розгадати таємницю Рюрика і дізнатися, ким був засновник першої правлячої династії на Русі, або щоб знайти чотирьох голубів-шпигунів серед какаду.