Астрономи виявили хімічні залишки перших зірок, що з'явилися у Всесвіті. Вони зробили таке відкриття після інноваційного аналізу далекого квазара, повідомляє The Astrophysical Journal.
Перші зірки з'явилися через 100 мільйонів років після Великого Вибуху, коли вік Всесвіту становив лише 1% від нинішнього. Вони відомі як покоління III. Ці світила були дуже потужні і завершили своє існування, вибухнувши надновими. Після вибухів їх фрагменти розвіялися у космічному просторі.
Ці частки стали б прямим свідченням існування первинних зірок. Але вченим не вдавалося знайти їх протягом кількох десятиліть.
Автори нової наукової роботи описали квазар із дуже незвичайним складом. Він містив удесятеро більше заліза, ніж магнію, порівняно з співвідношенням цих елементів на Сонці.
Вчені припустили, що матеріал був залишений зіркою першого покоління. Її життєвий цикл завершився, коли фотони в її центрі спонтанно перетворилися на електрони та позитрони. В результаті тиск усередині світила знизився і гравітація змогла його подолати, що призвело до колапсу та подальшого вибуху. Розрахунки показали, що зірка, що вибухнула, була приблизно в 300 разів масивніша за Сонце.
Подібні дослідження дозволяють краще зрозуміти еволюцію матерії у Всесвіті. Вчені наголосили, що планують продовжувати пошуки перших світил.