Володимир Мономах (1053–1125) – князь чернігівський, переяславський і великий князь київський у 1113–1125 рр. Уславився численними переможними походами проти половців, унаслідок яких вони залишили прикордоння Київської Русі. За роки князювання в Києві відновив централізовану монархію на Русі, що занепала після смерті Ярослава Мудрого.
Дитячі та юнацькі роки (1053–1078 рр.). Своє дитинство і юність провів при дворі батька Всеволода Ярославича в Переяславі-Південному. Постійно очолював батьківську дружину, здійснював далекі походи, придушував повстання в’ятичів, воював проти половців. У 13 років батько направив його князювати в далекий Ростов.
Чернігівський період життя (1078–1094). Після того як Всеволод Ярославич став великим князем київським, Володимир Мономах отримав в уділ Чернігів. Для Чернігівського князівства це був період розквіту, містобудування, храмового будівництва. У 1080 р. приборкував переяславських торків; воював із половцями. Лише за князювання Всеволода Володимир провів 12 битв із половцями.
Переяславський період життя (1094–1113). Володимир Мономах після смерті батька, хоча за його життя й був фактичним правителем Русі, добровільно поступився київським престолом Святополку Ізяславичу і так само передав Чернігівське князівство своєму старшому братові Олегу Святославичу, оскільки за законами заміщення князівських столів вони мали переважні права, а сам повернувся до Переяслава. Будучи переяславським князем, постійно влаштовував походи проти половців. Був ініціатором спільних походів руських князів у половецькі землі (1103, 1107, 1110, 1111 рр.). Набув гучної слави полководця.
Київський період життя (1113–1125). Після смерті Святополка Ізяславича за запрошенням київського віча став великим князем у Києві. Відновив на Русі одноосібну монархію, що занепала після смерті Ярослава. Обмежив обсяги стягування лихварями відсотків за позиками і закріпив це законом. У Києві було збудовано міст через Дніпро. Силою придушував князівські усобиці. Відновив міжнародний авторитет Київської держави. Написав знамените «Повчання дітям», пронизане турботою про рідну землю, ідеями християнської доброзичливості та любові до ближнього.
Коментарі: 2 RSS
1 Олександр Довбак 26-05-2018 10:51
))) От скажіть мені, всеукраїнські електронні енциклопедисти, доки оформлюватимуть тексти у вас будуть бовдури від історії? Дивлюсь я на зображення Володимира Мономаха і бачу, як були дурнями у школі так і тут такими ж залишились!))) Не скажете мені, чому у Великого князя Київського, сина візантійської принцеси, родом з ХІІ-го століття на голові шапка азійська якогось бея родом з ХІV-сторіччя? Я вам скажу чому: бо ви далі підручників савєцкой і рассійскай науки не зазирали і не знаєте, що ця шапка була дарована як васалам московським князям ханом Орди Узбеком. А вони собі й вигадали згодом про неї таку дурню, аби своїх ідіотів перконати у своїй породі від Руси Київської. Ну, вони ідіоти - це зрозуміло. А ті, хто за ідіотами повторюють - хто? Змініть картинку, "вчені"!)))) Не ганьбіться!
2 Lukyanyuk-Eugen 03-06-2018 20:54
Олександр Довбак, Слушне зауваження Дякуємо за допомогу