Лариса Петрівна Косач народилася 25 лютого 1871 р. в Новограді-Волинському (нині Житомирська область). Родина Косачів була заможною й освіченою, належала до кола патріотичної української інтелігенції.
У дитинстві Лариса найщиріше дружила зі старшим братом Михайлом. Коли той, готуючись до вступу до гімназії, опановував гуманітарні предмети, вона також ґрунтовно студіювала стародавню історію, латинську й грецьку мови. Захоплювалася музикою, виявляла композиторський хист. Уроки гри на фортепіано їй давала дружина Миколи Лисенка. Освіту Лариса Косач здобувала в домашніх умовах.
У дитинстві Лариса захворіла на туберкульоз кісток. З кожним роком хвороба прогресувала, упродовж життя вона виїздила на лікування до Києва, Ялти, Карпат, а також до Польщі, Німеччини, Італії, Грузії, Єгипту.
Олена Пчілка (мати Лариси Косач) посприяла виходу в 1884 р. першої публікації дочки – вірша «Конвалія» (у львівському журналі «Зоря»), Саме тоді вона вперше підписалася як Леся Українка. 1890 р. Леся написала для своєї молодшої сестри навчальний посібник «Стародавня історія східних народів», який було видано 1918 р. як підручник для національної школи. Одна за одною виходять друком збірки «На крилах пісень» (1893), «Думи і мрії» (1899), «Відгуки» (1902).
Навесні 1894 р. Леся відвідала в Софії (Болгарія) хворого дядька Михайла Драгоманова, який перебував у вигнанні. Тут вона допомагала впорядковувати його бібліотеку, виконувала секретарські обов'язки. Улітку 1907 р. Леся Українка одружилася з Климентієм Квіткою.
На початку XX ст. з’являються найзначніші твори письменниці: драматичні поеми «В катакомбах», «Бояриня», «Оргія», драми «Руфін і Прісцілла», «Камінний господар», драма-феєрія «Лісова пісня».
Серце Лесі Українки перестало битися 19 липня 1913 р. в грузинському місті Сурамі. Поховали письменницю на Байковому цвинтарі поряд із батьком і братом.
Відомі про митця...
✎ Ціле життя – щоденно – вона жила і творила для майбутньої справедливої і вільної України, освітлюючи своєю творчістю і біографією наше сьогодні, викликаючи у своїх земляків і за межами України подію, пошану і почуття щастя від того, що існують такі, як вона, творці і люди.
Флоріян Неуважний
✎ Історія Мавки – це історія любові, написана жінкою-українкою. Я вважаю, що на всій Лесиній творчості позначилася автобіографічна історія її любовного життя.
Ніла Зборовська