На Землі налічується понад 8 тис. видів пернатих. Серед них великі й маленькі, летючі та нелетючі, види, які живуть у глибинних районах материків, і такі, що віддають перевагу океанічним просторам.
Титул найбільшого птаха планети мають страуси. Вони населяли Землю ще до початку материкових обмерзань. Відомі своїми розмірами африканські страуси (висота – до 3 м, маса – до 150 кг) жили навіть на півдні України. У цього птаха є ще один рекорд – самиця несе найбільші яйця. їхня довжина сягає 15–20 см, а маса може перевищувати 1,5 кг.
Трохи менші за розмірами американські страуси (нанду). Великий нанду має висоту від 150 до 170 см, а масу – від 25 до 50 кг. Зона мешкання цього птаха лежить на південь від басейну річки Амазонки, він віддає перевагу рівнинним районам із трав’янистою рослинністю.
Одні з найбільших і найдавніших птахів – пінгвіни. їхній родовід налічує приблизно 60 млн років. Нині відомо понад 15 видів. Велетнями серед них можна назвати імператорських пінгвінів.
Вони виростають до 120 см і набирають 40–50 кг маси. Ці пінгвіни вселяють пошану цілковитим презирством до небезпеки. Часто птахів можна побачити поряд з їхніми лютими ворогами – морськими леопардами.
Серед летючих пернатих розмірами відрізняються лебеді. Довжина їхнього тіла сягає 180 см, розмах крил – 2 м, а маса може перевищувати 15 кг. Лебеді відомі своїм розкішним оперенням. Воно буває чисто-білого, сірого і навіть чорного кольору.
Дещо поступається розмірами фламінго (довжина – від 90 до 120 см). Ці птахи також надзвичайно красиві, оперення у них, як правило, ніжно-рожевого кольору. Цього забарвлення птахам надають барвники ліпохроми, які вживаються разом з їжею.
Африканські страуси іноді пасуться разом зі стадами антилоп. Завдяки висоті й прекрасному зору птахи перші помічають небезпеку. Тоді вони кидаються навтьоки, розвиваючи швидкість до 60–70 км/год і роблячи кроки завширшки 3,5–4 м.
Страуси дуже маневрені: за необхідності вони різко змінюють напрям бігу, не знижуючи швидкості.
Чи знаєте ви, що...
Пінгвіни віддають перевагу островам і прибережним районам Південної півкулі; винятком є тільки теплолюбний галапагоський пінгвін, для якого улюблене місце – екватор.