Заєць пов’язувався з нечистою силою. Вважали, що заєць створений чортом і служить йому, тому, якщо заєць перебіжить кому-небудь дорогу, то з тією людиною неодмінно станеться лихо або ж на неї чекає невдача в тій справі, яку вона задумала. Щоб запобігти цьому, на дорогу кидали жмут сіна. Той, хто плив по воді, не мав згадувати зайця, тому що його не любить водяник і, розгнівавшись, викликає бурю. Вірили, що заєць, який з’являється поблизу житла, може бути передвісником пожежі. Як передвістя пожежі тлумачився іноді й сон про зайця.
У зайця зрідка можуть обертатися відьми й чаклуни, у вигляді чорного зайця може з’являтися домовик. Існувала заборона вживати в їжу м’ясо зайця як тварини «нечистої». Заборону їсти м’ясо цієї тварини пояснювали також тим, що в зайця собачі лапи. Вагітним жінкам заборонялося їсти заяче м’ясо, через те що дитина буде ляклива. Купати дитину в заячій капусті – це надійний спосіб лікування безсоння і нічних зойків.
У казках заєць переважно уособлює боягузтво. Це пояснювали тим, що в нього маленьке серце: Бог виліпив йому дуже довгі вуха, а на серце глини не вистачило, тоді Бог відірвав йому хвіст (залишився тільки куций відросток) і з нього зробив сердечко.