Походження води на Землі завжди було загадкою. Існують різні гіпотези та теорії, що пояснюють, як на планету потрапила вода, та докази, що підтверджують їх. Автори статті «Ми п'ємо хорошу воду віком 4,5 мільярда років» у журналі GeoScienceWorld Elements пояснюють, що вона з'явилася під час зростання молодого Сонця та формування планет.
Згідно з оцінкою авторів статті – італійських та китайських астрономів – походження води не таке загадкове, адже її присутність характерна для протопланетних дисків. І саме з них постала вода, яку ми п'ємо сьогодні.
Протопланетний диск або проплід – навколозоряний диск щільного газу навколо молодої, нещодавно сформованої зірки, що обертається. Один із прикладів – Сонце та його система планет.
Згідно з дослідженням, вода виникла на Землі в результаті чотириступінчастого процесу. Все почалося з хмари, що складалася переважно з водню з домішкою гелію, кисню та вуглецю. Потім кисень у хмарі вступив у контакт із пилом. Вона завмерла і прилипла до поверхні. Це призвело до того, що легші молекули водню в хмарі «стрибали» по заморожених порошинках, доки не зіткнулися з киснем. Завдяки цій взаємодії потім утворився водяний лід. Цю фазу вчені назвали «холодною».
Потім почала працювати гравітація, і матерія злипалася в центрі. Коли до центру хмари потрапило більше маси, народилася протозірка. Потім температура газу та пилу у хмарі досягла 100 Кельвінів (-173,15), що призвело до сублімації, внаслідок чого лід перетворився на водяну пару. Це фаза протозірки.
У ході третьої фази водяний лід, який утворився на першому етапі і перетворився на газ на другому, знову перетворився на лід у найхолодніших куточках протопланетного диска. Пилинки знову вкрилися крижаною мантією.
Коли Сонячна система почала нагадувати повністю сформовану систему з планетами, астероїдами і кометами, настала четверта фаза. У цих об'єктах вода вже існувала у її нинішньому стані, як і на Землі. Ґрунтуючись на цих даних, вчені заявили, що воді 4,5 млрд. років, як і планеті.