Прісноводна риба родини Коропові, завдовжки 25–30 см і 0,5–0,8 кг вагою. Забарвлення змінюється по-різному. Спина зазвичай буро-зелена, боки блискучого мідно-жовтого, черево сріблясто-білого кольору, а черевні та анальний плавці, рідше спинний, здебільшого хвостовий плавець, забарвлені в яскравий криваво-червоний колір. Існують, проте, екземпляри світлого кольору, у яких характерне червоне забарвлення плавців більш чи менш блідне або темніє, а також екземпляри, у яких як тіло, так і плавці забарвлені суцільним темним чорно-синім кольором.
Водойми з повільною течією або ставки та озера, що лежать на висоті до 1600 м над рівнем моря, краснопірка полюбляє більше, ніж інші, оскільки не тільки веде спосіб життя, схожий зі способом життя карасів та линів, а й охоче живе в товаристві цих риб. Вирізняється швидкими рухами, обережна і полохлива, харчується водяними рослинами, комахами і черв’яками, яких дістає переважно з мулу. У період ікрометання забарвлення цих риб темнішає, причому у самців потилиця і спинні луски вкриваються безліччю маленьких, дуже густо розсипаних зерняток. Ікру краснопірка метає кілька разів – у квітні, травні та червні; дитинчата вилуплюються вже через кілька днів.
Повне кісток м’ясо краснонопірки їдять тільки люди не надто перебірливі, загалом же до нього ставляться зі зневагою, і навіть багато птахів, що харчуються рибою, не їдять його.
Краснопірку окремо не ловлять ніде; проте іноді виловлюють стільки цієї риби, що нею удобрюють поля або дають на корм свиням.