
Наука
• Після завершення революції у природознавстві відбулися значні зміни, утвердився раціональний світогляд.
• Сформувалися нові принципи наукових досліджень, які відповідають сучасним: наука отримала нові експериментальні знання і запропонувала їх у вигляді математичних формул.
Література. Мистецтво:
• Загальноєвропейським стилем у літературі і мистецтві став класицизм. Одночасно з ним у мистецтві першої половини XVIII ст. поширився стиль рококо, а в мистецтві другої половини XVIII ст. – неокласицизм і сентименталізм.
Раціональний світогляд – світогляд, згідно з яким основним засобом пізнання людиною світу і критерієм істини є розум і досвід, а не Боже осяяння.
Класицизм – культурно-естетичний напрям, що панував у європейському мистецтві XVII – початку XIX ст. Орієнтував на активне мистецтво і літературу як на ідеальний зразок, у цьому розумінні був продовженням епохи Відродження. Сформувався в XVII ст. у Франції, у XVIII ст. став загальноєвропейським стилем. Саме в цей час завершилося протистояння класицизму та бароко і визначилися основні принципи класицизму як мистецтва із суворими нормами і визначеними естетичними зразками. У період розквіту був тіоно пов’язаний із Просвітництвом.
Рококо – стильовий напрям у європейському мистецтві першої половини XVIII ст. Для рококо характерна втеча від реальності у світ театралізованої гри, фантазії та ілюзій. У мистецтві рококо панують граціозний, примхливий і витончений орнаментальний ритм, вишуканість і декоративність.
Неокласицизм, або новий класицизм – стильовий напрям, що прийшов на зміну рококо у другій половині XVIII ст.; базувався на тих самих принципах, що й класицизм.
Сентименталізм – течія в європейському та американському мистецтві другої половини XVIII–XIX ст. Відштовхуючись від раціонального світогляду епохи Просвітництва, сентименталізм проголосив головним у людській натурі не розуму, а почуття. Шлях до ідеальної особистості прихильники цього напряму вбачали у визволенні та удосконаленні «природних людських відчуттів». Творам літератури і мистецтва сентименталістів був притаманний інтерес до відчуттів простої людини, особливо із середніх станів.
Класицизм: характерні риси і прояви
Базувався на ідеях раціоналізму, на уявленні про розумність світу, про прекрасну, облагороджену людиною природу.
Архітектура: Простота і ясність форм, суворість ліній, наслідування кращих зразків античної архітектури.
Живопис: Послідовне розгортання сюжету, виваженість і простота композиції, визначеність основних стильових засобів.
Музика: Героїчні мотиви.
Література: Найповніше проявився в жанрах трагедії та оди. Характерні піднесеність стилю, величність образів, значущість моральних проблем.