На півночі Німеччини в печері Єдинорога, розташованої в саксонських горах Гарц, антропологи виявили поки що найдавніший приклад неандертальського абстрактного образотворчого мистецтва – статуетку з оленячої кістки.
«Ця кістка оленя покрита складним геометричним візерунком, що складається з двох наборів паралельних ліній. Наша знахідка є свідченням того, що неандертальці мали зачатки абстрактного мислення і вміли створювати витвори мистецтва, які мають символічне значення, задовго до приходу в Європу кроманьйонців», – пише автор дослідження, професор Геттінгенського університету Томас Тербергер (Thomas Ternberger).
Донедавна історики вважали, що людська культура, у тому числі абстрактне образотворче мистецтво, релігія та різні уявлення про потойбіччя, з'явилися відносно недавно, вже після того, як наші предки перейшли до осілого способу життя. В останні роки ці гіпотези почали піддаватися сумнівам завдяки кільком відкриттям у Європі та Азії.
Детально вивчивши знайдену кістку і очистивши її від нашарування бруду, антропологи виявили, що вона є статуеткою, яка була виточена стародавнім художником з фаланги оленя. За формою вона віддалено нагадує замкову свердловину або фігуру людини, яка була попередньо обточена, а потім покрита двома наборами паралельних ліній, які розташовані майже під прямим кутом один до одного. Подібні абстрактні візерунки, так звані шеврони, часто використовуються сучасними народами, що «застрягли» у первісно-общинному ладі, а також присутні на стародавніх зразках абстрактного мистецтва кроманьйонців. З цієї причини професор Тербергер та його колеги припускають, що їхня знахідка носить аналогічну природу. На користь цього говорить те, що статуетка була виточена древнім художником з кістки великорогого оленя, вкрай рідкісної тварини для півночі Німеччини часів середнього палеоліту.
У печері, де знайшли цінний артефакт, у XVI столітті намагалися виявити сліди єдинорога, звідси й походить її назва. Люди приходили сюди у пошуках стародавніх кісток, порошок з яких продавався як ліки. В основному їм траплялися останки печерних ведмедів та інших великих ссавців, наприклад, печерних левів. Сучасні дослідники проводять розкопки у печері Єдинорога з 1988 року.