Катран – один з найпоширеніших видів акул у світі. Максимальна зареєстрована довжина цієї риби – 160 см, а вага – 9,8 кг.
Ця акула – представниця однойменного роду (Squalus). Має довгий тулуб, пласку, клиноподібну, спереду вузьку, а на кінці заруглену морду. Носові отвори однаково віддалені від рота і від носа. Бризкальні щілини, розташовані безпосередньо за очима, дуже великі. Відкрите у вигляді півмісяця, кругле рило має три ряди довгих гострих зубів.
Грудні плавці дуже великі, черевні – маленькі. Верхня частина тіла одноманітного сіро-аспідного кольору, нижня – жовтувато-біла. Молоді акули зазвичай укриті білими плямами. їхня довжина рідко перевищує 1 м, вага – не більше 10 кг.
З усіх видів акул колючих акул найбільше, і найчастіше вони живуть у в європейських морях. Біля Великої Британії їх дуже багато. Під час припливу поблизу морських берегів вони цілими зграями переслідують дрібних риб, що підпливають до берега для метання ікри, і завдають значного збитку рибалкам.
Їжа колючих акул – різні риби (оселедець, сардина, тріска та ін.), ракоподібні (краби, креветки), головоногі молюски (восьминоги, кальмари), черв’яки та інші донні тварини. Для людини колюча акула небезпеки не становить.
Зграї самців і самок зазвичай тримаються окремо, об’єднуються тільки в період спаровування. Ця риба належить до яйцеживородних видів. Яйця розвиваються у самки в желатинозних капсулах, що лежать у розширених яйцепроводах. Кожна капсула містить від 3 до 13–15 яєць діаметром близько 4 см. Вагітність триває 18–22 місяці. Новонароджені акулята зазвичай завбільшки 20–26 см.
Ця акула іноді з’являється в незліченній кількості, на велику прикрість рибалок, вудки яких вона підгризає. Їхнє жорстке і не надто смачне м’ясо в Шотландії висушують і споживають. З печінки витоплюють ворвань, шкіру вживають для полірування, а решта йде на удобрення полів. Шипи, через те що вони завдають небезпечних ран, вважають отруйними, раніше їх використовували для зубочисток.