Тордесільяська угода між Іспанією та Португалією про розподіл сфер впливу юридично діяла майже триста років і була скасована аж у 1777 р. Проте багато потужних європейських держав не збиралися припиняти свої морські походи. Так, у 1497 р. англійський король Генріх VII відправив експедицію на чолі з мореплавцем італійського походження Джоном Каботом (Джованні Кабото) «до всіх країн Сходу, Заходу й Еівночі».
Кабот вирушає в плавання разом із сином Себастьяном. На невеличкому кораблі «Метью» мореплавці перетнули Атлантику й опинилися біля берегів Північної Америки (Кабот припускав, що це Китай). Тут мандрівники дослідили береги острова Ньюфаундленд і побували побіля півострова Лабрадор. Ідучи вздовж східного узбережжя Північної Америки, моряки висаджувались на берег і зустрічали вбраних у шкури тварин індіанців. Однак англійцям не вдалося роздобути в них ані золота, ані перлин.
Після смерті батька Себастьян Кабот вирішив повернутися додому. Експедиція прибула до Англії в 1498 році. На думку англійців, вона себе не виправдала.
Украй негативно до Тордесільяської угоди поставився і французький король Франциск I.
У 1534 р. він споряджає експедицію на чолі з Жаком Картьє, який пропонував «вирушити до нових земель і відкрити ті острови и країни, де, як то кажуть, має бути ціла купа золота». Унаслідок плавання Картьє відкрив Канаду, яку одразу ж оголосив територією Франції. Король був неабияк вражений і доручив продовжувати дослідження.
Уже в наступному, 1535 р. було споряджено другу експедицію. Цього разу по протоці, яку зараз називають на честь цього мореплавця, Картьє оминув острів Антикості.
Незабаром мандрівники дісталися до індійського поселення Ошлага, де вирішили перечекати люту зиму.
Навесні французи повернулися на батьківщину, привізши із собою кількох індіанців, але від них чекали зовсім іншого – золота й відкриття маршруту до Китаю.
Чи знаєте ви, що...
Джон Кабот досягнув берегів Північної Америки майже в той самий час, коли Христофор Колумб і Амеріго Веспуччі відкрили Південну Америку.