Наддніпрянська Україна
Початкова освіта: парафіяльні училища для дітей «нижчих станів», повітові училища для дітей «купців, ремісників та інших міських обивателів».
Середня освіта: Гімназії. Навчання було платним. Здійснювалося російською мовою. Спеціальна заборона приймати до них вихідців із кріпосних селян. Усього в Наддніпрянщині в першій половині XIX ст. діяло 19 гімназій, де навчалося 4 тис. учнів.
Вища освіта: Києво-Могилянська академія (ліквідована 1817 р.), Харківський (1805) та Київський (1834) університети. Ліцеї у 9-річному курсі поєднували гімназичний та університетський курси: Волинський (1805), Рішельєвський (1818), Гімназія вищих наук (1820 р.)
Західноукраїнські землі
Початкова освіта: Елементарні школи: у селах – парафіяльні однорічні, у містечках – тривіальні трикласні, у великих містах – чотирикласні головні та нормальні школи.
Середня освіта: Гімназії. Навчання було платним. Здійснювалося німецькою мовою. Усього у Східній Галичині діяло вісім гімназій, на Закапатті – дев’ять, у Північній Буковині – одна.
Вища освіта: Львівський університет, Реальна (торговельна) академія (1817), Технічна академія (1844 р.). Викладання здійснювалося німецькою мовою.