Історія сповнена переломних моментів, коли майбутнє балансувало на межі драматичних змін, але світ продовжував рухатися звичним шляхом. Ці доленосні події, що ледь не відбулися, є захоплюючим поглядом на те, що могло б бути. Що, якби Наполеон переміг при Ватерлоо? Що, якби один-єдиний мирний договір змінив хід Другої світової війни? У цій статті ми розглянемо 10 історичних подій, які мали потенціал змінити світовий порядок, але в підсумку цього не сталося.
- Вбивство Адольфа Гітлера в 1944 році. У липні 1944 року група високопоставлених німецьких офіцерів на чолі з полковником Клаусом фон Штауффенбергом спробувала вбити Адольфа Гітлера, заклавши бомбу в його штаб-квартирі. Якби замах увінчався успіхом, нацистів можна було б повалити набагато раніше, що потенційно скоротило б час Другої світової війни і змінило б повоєнну геополітику. Проте Гітлер вижив, отримавши незначні поранення, і війна тривала ще один рік, залишивши в історії майже незмінною цю втрачену можливість.
- Поразка іспанської армади в 1588 році. Коли Іспанська армада вирушила до Англії в 1588 році, її метою було скинути королеву Єлизавету I і відновити католицизм на англійському престолі. Якби Іспанія досягла успіху, Англія могла б ніколи не стати світовою морською державою, а Іспанська імперія могла б розширити своє панування над Європою і Новим Світом. Однак поєднання поганої погоди та військово-морської доблесті англійського флоту забезпечило Іспанії поразку, залишивши Англію прокладати свій шлях як майбутньої наддержави.
- Карибська криза 1962 року. У жовтні 1962 року світ опинився на межі ядерної війни, коли США та Радянський Союз зіткнулися під час Карибської кризи. Радянські ракети, розміщені на Кубі, могли вразити американські міста за лічені хвилини, і військові лідери з обох сторін виступали за агресивні дії. Проте, завдяки напруженим переговорам і компромісам, досягнутим в останню хвилину, холоднокровність взяла гору. Хоча здавалося, що ця подія могла занурити світ у ядерний кошмар, вона закінчилася, не змінивши хід історії настільки кардинально, як того боялися.
- Невторгнення в Японію в 1945 році. Після атомних бомбардувань Хіросіми і Нагасакі США планували повномасштабне вторгнення в Японію, якщо японці відмовляться капітулювати. Таке вторгнення могло б призвести до мільйонів додаткових жертв з обох сторін, суттєво змінивши післявоєнний ландшафт. На щастя, беззастережна капітуляція Японії зробила вторгнення непотрібним, і війна на Тихому океані закінчилася без руйнувань, які могла б спричинити така кампанія.
- Втеча Наполеона з Ельби в 1815 році. Після заслання на острів Ельба Наполеон Бонапарт здійснив драматичне повернення до Франції, згуртувавши своїх прихильників і відновивши своє правління протягом «Ста днів». Однак його друге правління закінчилося поразкою у битві при Ватерлоо. Якби Наполеон виграв цю битву, політичний ландшафт Європи міг би докорінно змінитися, а поширення демократії в Європі могло б затриматись. Натомість його поразка ознаменувала кінець його амбіцій і зберегла баланс сил Віденського конгресу.
- Порохова змова 1605 року. Порохова змова, спроба підірвати англійського короля Якова I і парламент, була однією з найганебніших невдалих змов в історії. Якби Гаю Фоксу та його поплічникам це вдалося, вибух міг би знищити англійський уряд і занурити країну в хаос. Нестабільність, що виникла б в результаті, могла б мати далекосяжні наслідки для монархії і майбутнього Британської імперії. Натомість змова була розкрита, а винуватці страчені, що дозволило зберегти британську політичну систему недоторканою.
- Майбутнє виверження Єллоустонського супервулкану. Близько 640 000 років тому сталося виверження Єллоустонського супервулкану, що змінило клімат планети на століття. Він все ще жевріє під поверхнею і сьогодні. Якби супервулкан вивергнувся зараз, він міг би засипати Землю попелом, заблокувати сонячне світло і спричинити глобальну «вулканічну зиму», що призвело б до масового вимирання видів. Однак він залишався в основному сплячим в сучасності, вберігаючи людство від катастрофи, яка могла б докорінно змінити цивілізацію.
- Всесвітня бездротова система Ніколи Тесли. Нікола Тесла, один з найвидатніших винахідників в історії, мріяв забезпечити весь світ безкоштовною бездротовою електроенергією за допомогою своєї Всесвітньої бездротової системи. Якби його Ворденкліфська вежа була завершена та успішно введена в експлуатацію, вона могла б здійснити революцію в глобальній комунікаційній та енергетичній інфраструктурі. Однак фінансування закінчилося, і далекоглядні ідеї Тесли так і не були повністю реалізовані. Якби вони здійснилися, енергетичний і технологічний ландшафт 20-го століття міг би виглядати зовсім інакше.
- Мирний договір, який міг би достроково завершити Першу світову війну. У 1916 році основні сили Першої світової війни були вичерпані, і мирні переговори розглядалися протягом короткого часу. Якби війна закінчилася тоді, Версальський договір і каральні заходи проти Німеччини, можливо, ніколи не знадобилися б, що, можливо, запобігло б появі нацизму і початку Другої світової війни. Однак переговори провалилися, і війна затягнулася ще на два роки, що призвело до насильницького 20-го століття, яке ми знаємо сьогодні.
Ці події показують, як історія часто висить на волосині, а моменти драматичних можливостей швидко змінюються звичними результатами. У кожному випадку світ міг би змінитися докорінно, але шлях, яким ми йшли, був сформований удачею, збігом обставин або втручанням ключових фігур.