У лютому 2020 року археологи змогли витягнути передню частину римського корабля з відкритої вугільної шахти у східній Сербії. Розповідаємо, як він там опинився.
Корабель був частиною Вимінаціума, величезного римського міста з населенням 45 000 чоловік, з іподромом, укріпленнями, храмами, амфітеатром, акведуками, лазнями та майстернями.
Провідний археолог Міомир Корач сказав, що судно датується 3-м століттям нашої ери, коли Вимінаціум був столицею Римської провінції Мезія неподалік річки Дунай.
«Римський [річковий] флот базувався тут, щоб захистити цей регіон від навал варварів, – розповідають археологи. – Такі знахідки римських кораблів справді рідкісні, особливо в такому хорошому стані, коли можна побачити, як було збудовано човен».
Спочатку довжина корабля складала 19 метрів. Він мав плоске дно, шість пар весел і пристосування для трикутного вітрила. Дев'ятиметрова передня секція мала товсті дерев'яні борти та була виявлена разом із зруйнованими частинами двох невеликих човнів.
Розкопки Вимінаціуму йдуть з 1882 року, але археологи підрахували, що вони досліджували лише 4% території, що становить 450 гектарів.