За допомогою цього пристрою обчислювали час проведення Олімпійських ігор.
Автори нового дослідження назвали свою версію дати запуску загадкового антикітерського механізму – це 22 грудня 178 року до нашої ери. Згідно з висновками вчених, цей зимовий день став точкою відліку для подальших обчислень «першого у світі комп'ютера». Раніше історики припустили, що механізм запустили 204 року.
По-перше, звертають увагу дослідники, саме у цей день сталося сонячне затемнення, що тривало понад 12 хвилин. По-друге, наступного дня, 23 грудня, – це зимове сонцестояння, важливий день для багатьох стародавніх народів.
Греки та єгиптяни відзначали у цю дату свято Ісії, присвячене богині Ісіді. Крім того, 22 грудня того року розпочався новий місячний цикл.
В академічному світі не всі погодилися з новим датуванням. На думку деяких вчених, мінус дослідження у відсутності опорної бази у вигляді фундаментального розуміння давньої астрономії та науки загалом.
Наприклад, якщо Антикитерський механізм справді запустили в 178 році, то «виноградний» місяць Кранейос збігатиметься з лютим, а це не найвдаліший сезон для вирощування сільськогосподарських культур, звертає увагу професор Інституту вивчення стародавнього світу Нью-Йоркського університету Олександр Джонс.
Антикітерський механізм підняли з дна Егейського моря 1901 року – його виявили пірнальники неподалік острова Андикитиру. Пристрій є бронзовим астрономічним калькулятором, який, мабуть, допомагав давнім грекам відстежувати положення сонця і місяця, місячні фази і вираховувати цикли проведення спортивних змагань.
Хитромудрий пристрій містив 37 взаємопов'язаних шестерень. Користувач цього комп'ютера крутив рукоятку, щоб визначати потрібні дати на підставі положення світил.