Вчені з Китайської академії наук розкопали стародавню гробницю, яка належала знатній людині. Крім інших артефактів, у ній виявився крем для обличчя віком 2700 років, повідомляє Archaeometry.
Розкопки проводились на стоянці Люцзява у північному Китаї. Знахідка датується так званим «весняно-осіннім» періодом історії країни (771–476 до н. е.), коли Люцзява була столицею васальної держави під назвою Руй.
За словами дослідників, вони відразу ж запідозрили, що м'який жовто-білий матеріал у багато прикрашеній бронзовій банці був косметичним кремом. Хімічний аналіз підтвердив це припущення. Він вказав на наявність двох основних інгредієнтів: жиру від добре відгодованої жуйної тварини (швидше за все, великої рогатої худоби, вирощеної в загонах) та білої вершкової речовини, відомої як місячне молоко.
Місячне або печерне молоко – це м'яка пластична карбонатна субстанція, яка утворюється на стелях деяких печерних систем з вапняку та доломіту.
«Цей артефакт є раннім прикладом косметичного виробництва в Китаї і вказує на зростання зародження косметичної промисловості», – зазначили дослідники.
За словами вчених, крем мав зробити обличчя чоловіка білим – можливо, щоб наголосити на його високому статусі. Можливо також вплив ранніх даоських релігійних шкіл, які вірили, що печерні мінерали мають магічні властивості.