Промисловість
У 80-х рр. XIX ст. в Росії завершилася промислова революція, остаточно встановилося машинне фабрично-заводське виробництво.
У пореформений період найбільші темпи розвитку мала текстильна промисловість, яка набула значення провідної галузі. Прискорився розвиток цукрової промисловості. Споживання цукру у країні зросло вдвічі (у 1880 р. – 2 кг на рік на одну особу).
Сформувалися нові промислові райони – Московський (текстильна промисловість), Петербурзький (металообробка і машинобудування), Уральський і Південний (в обох – металургійна і гірничодобувна промисловість).
У 90-х рр. XIX ст. розпочалося промислове піднесення, яке тривало до початку XX ст. Російське промислове виробництво за цей час зросло практично вдвічі.
Виникли нові галузі промисловості: рейкова, паровозо- і вагонобудівна, цементна, нафтовидобувна і нафтопереробна, гумова тощо. У результаті промислового піднесення в Росії сформувалася сучасна велика промисловість.
Сільське господарство
Розвиток сільського господарства гальмували численні кріпосницькі пережитки реформи 1861 р. і необхідність сплати викупних платежів за землю селянами (сплачували їх до 1906 р.).
Основним виробником товарного зерна залишалися поміщицькі господарства.
У переважній більшості селянських господарств культура землеробства була надзвичайно низькою, використовувалися знаряддя праці, які не змінювалися з XIII ст.
Наприкінці XIX ст. врожайність зернових у Росії була в 1,6 разу нижчою, ніж у США, і в чотири рази нижчою, ніж у Великій Британії.
Наприкінці XIX ст. 77,2 % населення Росії працювало в сільському господарстві.
Торгівля
Відбувалося значне розширення внутрішнього ринку. Активно розвивалася торгівля промисловими товарами, які споживало як зростаюче міське населення, так і селяни.
У зовнішній торгівлі переважала продукція сільського господарства (перш за все – зерно). Росія посідала перше місце у світі за експортом зерна. Протягом 1861–1881 рр. він збільшився втричі і досяг 202 млн пудів.
70–80 % зовнішньоторговельного обороту Росії припадало на європейські країни. Основними зовнішньоторговельними партнерами Росії були Німеччина та Велика Британія.
У складі товарів, які імпортувала Росія, переважало промислове обладнання, сировина для текстильної промисловості, «колоніальні товари» (чай, кава тощо).