Трансільванська монета допомогла встановити, що Спонсіан справді існував.
Жменя золотих давньоримських монет – ауреусів – була знайдена в Трансільванії (територія сучасної Румунії) у 1713 році. Ці гроші видалися нумізматам дуже дивними, тому їх визнали підробками.
Однак новий науковий аналіз, проведений вченими з Університету Глазго, показав, що монети справжні, а на одній із них зображений раніше не відомий історикам імператор Спонсіан, який правив у римській провінції Дакія в 260-х роках нашої ери.
Чотири ауреуси, про які йдеться, зберігаються в Глазго. На аверсах трьох монет, незважаючи на інші дивацтва, присутні портрети добре відомих правителів Римської імперії, а ось четверта монета завжди ставила фахівців у повний глухий кут: на її аверсі викарбувано профіль якоїсь загадкової людини і вигравірувано його ім'я – Спонсіан.
На римських монетах завжди зображували імператорів, проте про існування імператора Спонсіана досі нічого не було відомо, та й інших монет з таким ім'ям не знаходили.
Електронна мікроскопія та інші сучасні методи аналізу підтвердили справжність ауреусів – їхня поверхня виявилася покрита характерними подряпинами та мітками, які з'являються лише при використанні монет за призначенням. А мікроскопічні частинки ґрунту, що в'їлися в поверхню монет, говорять про те, що вони справді дуже довгий час були «поховані» під землею.
За своїм хімічним складом «трансільванські» ауреуси відрізняються від інших римських золотих монет – чисте золото становить лише 90%, але в інші 10% припадають домішки зі срібла і міді.
Вчені припустили, що Спонсіан – реальний історичний персонаж, який у 260-х роках нашої ери командував армією у Дакії. Ця провінція займала територію сучасних Румунії та Молдови, а також частково Болгарії, Сербії, Угорщини та України. У ті часи Римська імперія вже почала розпадатися, а Дакія була її далекими задвірками.
Провінція фактично відокремилася від центру й існувала самостійно, карбуючи грубі монети із здобутих тут же металів. Це пояснює дивний дизайн ауреусів і те, що ім'я місцевого правителя Спонсіана ніколи не з'являлося в офіційних списках римських імператорів.