Сучасні люди знають вже багато про життя своїх пращурів у різні періоди. Однак досі навіть найчіткіші зображення побуту стародавніх людей залишалися без дуже важливої деталі – запахів. Ми досі не знаємо, які аромати та сморід оточували людину в минулому. Але німецькі вчені запропонували способи, як це можна виправити.
Запах завжди був невід'ємним компонентом людського життя, проте запахи минулого ще є загадкою для сучасних людей. Справа в тому, що більшість ароматів складається з органічних речовин, які швидко розкладаються, тому археологи не можуть визначити, як пахли ті чи інші об'єкти тисячі років тому. Але тепер дослідники з Інституту історії людства Макса Планка (Німеччина) запропонували способи за допомогою яких можна буде відновити запахи далекого минулого.
Якщо вчені зможуть відновити запахи з минулого, то нам відкриється більше інформації про життя наших предків: як проводилися ритуали (наприклад, з використанням якихось пахощів), чи була у них парфумерія, як пахло на кухні та чи дотримувалися давні люди правил гігієни.
«Запах – потужний та недооцінений аспект людського досвіду, – зазначає професор Ніколь Бойвін, провідний автор дослідження. – Запахи потрапляють у наш мозок і мотивують нас – допомагають уникати небезпеки, розділяти корисні для нашого організму речі та шкідливі, також за допомогою запахів можна згадати щось з нашого минулого».
Дослідники вважають, що можуть відновити запахи, які переважали у тих чи інших ситуаціях у минулому з допомогою деяких наукових методів. Зокрема, їм може допомогти метаболоміка – наука, що вивчає сукупність малих молекул в організмі, органі, тканині або клітині, які можуть розповісти про життєві процеси в тих чи інших організмах. Також фахівці можуть використовувати методи протеоміки – галузі молекулярної біології, присвяченої ідентифікації та кількісному аналізу білків. У сукупності з вивченням давніх текстів, зображень і ширших археологічних та екологічних записів, дослідники зможуть виявити раніше невідомі аспекти життя давніх людей, у тому числі й те, які запахи їх оточували.