Аргентинські біологи виявили, що у процесі копуляції самці дрозофіл ін'єктують в організм самки речовини, що викликають сонливість. Це перешкоджає їх спаренню з іншими самцями.
У процесі копуляції самці дрозофіл виділяють не лише сперму, а й набір додаткових пептидів. Ці молекули підвищують шанси на успішне запліднення і знижують ймовірність зв'язку тієї самки з конкурентами – зокрема, роблячи її агресивнішою. Нові функції таких пептидів виявила група дослідників з Аргентини, стаття яких опублікована у журналі PLoS Genetics.
Діана Франко (Diana Franco) та її колеги відстежували поведінку дрозофілу в лабораторії за допомогою камер, які працювали цілодобово. Самці та самки утримувалися разом. Як і належить цим комахам, вночі вони впадали в сонливий стан тривалістю близько одного-двох годин. З включенням світла частина комах миттєво прокидалася, частина залишалася спати. Уважно розглянувши записи з камер, вчені з'ясували, що прокидалися лише самки, котрі напередодні не спарювались із самцями.
Біологи запідозрили, що така різниця може бути пов'язана з впливом пептидів, які виділяють самці при копуляції. Для підтвердження гіпотези дослідники повторили експеримент із самками, у деяких нейронах яких були штучно вимкнені рецептори SPR, на які впливають статеві пептиди. Як і очікувалося, такі мухи прокидалися зі світлом, незалежно від того, чи відбулося спарювання напередодні. Більше того, вдалося продемонструвати, що нервові клітини, у яких працюють SPR, тісно пов'язані з іншими нейронами, що регулюють добові цикли активності.
Таким чином, статеві пептиди самців дрозофіл змінюють активність нейронів, що виділяють білковий фактор розподілу пігменту (Pigment dispersing factor, PDF), знижуючи його виробництво. Це, у свою чергу, продовжує сонний стан самок, що спарилися. Вчені вважають, що такий механізм зменшує ймовірність наступного спарювання, а значить підвищує шанси принести потомство від самця, який їх «приспав».