Новий аналіз стародавніх керамічних посудин із Єрусалиму XI–XII століть виявив хімічні сполуки, що відповідають вибуховим речовинам. Ймовірно, ці посудини були своєрідними ручними гранатами, які використовувалися військами Саладіна під час облоги Єрусалиму 1187 року нашої ери.
Археологи знаходили на Близькому Сході безліч сферичних і конічних керамічних посудин, датованих IX-XV століттями нашої ери. Їхнє застосування гаряче обговорювалося серед учених.
Дехто припускав, що в них містилася ртуть для лікувальних цілей. Інші вважали, що посудини використовували для перенесення рідин або як курильні трубки.
У новому дослідженні, опублікованому в журналі PLOS ONE, вчені проаналізували хімічний осад всередині чотирьох таких посудин, які були виявлені в районі Вірменського саду в старому місті Єрусалима. За словами дослідників, кожна з посудин мала різний хімічний склад і, отже, різне застосування.
Середньовічна ручна граната
Одна з проаналізованих посудин містила легкозаймисту суміш, яка, ймовірно, використовувалася як вибухова речовина.
Вчені виявили сліди сірки, ртуті, магнію та нітрату. Цікаво, що цей склад відрізняється від складу чорного пороху з Китаю. Отже, вибухівка була не імпортною, а зробленою на місці. Це суперечить попереднім дослідженням, які припускали, що у середньовічних гранатах використовувався китайський порох.
В історичних текстах описана облога Єрусалима в 1187 році нашої ери, а також згадується використання зброї, яка схожа на ручні гранати.
Проте вчені зазначають, що в горщика могли бути інші потенційні застосування. Наприклад, всі ці речовини могли використовуватися як паливо для лампи.