Антарктида - найбільш таємничий і найменш досліджений континент на Землі. Цей край, скутий тисячолітніми льодами, суворий і не пристосований для життя людини. Однак, наполегливі дослідники крок за кроком все ж опановують його простори. Найвища точка Антарктиди - 5140 метрів (хребет Сентінел). Максимальна товщина льоду сягає 3800 метрів.
В Антарктиді безліч підлідних озер. Найвідоміше з них - озеро Схід. Його довжина - 250 кілометрів, ширина - 50 кілометрів. Це озеро було приховано від людства близько 14000000 років.
Пропонуємо Вашій увазі підбірку цікавих фактів про Антарктиду, які Ви могли не знати.
В Антарктиці є місця, де 2 млн років не було ні дощу, ні снігу. Приблизно 1% Антарктиди не поеритий льодом. Такі райони називаються сухими долинами або оазисом Антарктики. Вони вважаються пустелями з найбільш суворими кліматичними умовами в світі.
Перша людина на цьому континенті народилася аж у 1978 році. Це був хлопчик на ім'я Еміліо Маркос Пальма. Його батько очолював загін Аргентинської армії в дослідницькій базі Esperanza. З тих пір на континенті народилися ще десять осіб.
Найбільший відомий айсберг за розмірами перевищував площа Ямайки. Він називався Айсберг Б-15 і мав площу 11 000 кв. км. У 2000 році айсберг розпався на дрібні шматки і відплив у відкрите море.
Антарктида є демілітаризованою зоною. На континенті суворо заборонено установка військових об'єктів і монтаж атомних енергетичних установок.
Колись Антарктика була тропічним континентом і може стати їм знову через значниі викиди вуглекислого газу, які наразі спостерігаються по всій планеті. Важко повірити, але близько 52 млн років тому концентрація вуглекислого газу на континенті була вдвічі вище, ніж сьогодні, і Антарктида була зеленим, тропічним раєм з опосума і бобрами. Вчені попереджають, що якщо поточні викиди СО2 будуть рости, то кількість парникових газів в атмосфері, що існувала мільйони років тому, може бути досягнуто протягом кількох сотень років. До речі, на континенті були знайдені кістки травоїдних динозаврів, яким вже близько 190 мільйонів років. Ймовірно, вони там мешкали ще тоді, коли клімат був теплим, а Антарктида була частиною одного континенту Гондвана.
Кліматичні зміни впливають на гравітацію в Антарктиці. За даними Європейського космічного агентства (ESA), за період з 2009 по 2012 рік Антарктида втратила стільки льоду, що це призвело до зміни гравітаційного навантаження Землі. Втрата льоду на заході континенту фактично викликала падіння гравітаційного поля над регіоном.
Собачі упряжки на континенті заборонили в 1993 році. Ще в 1911 році собаки доставляли посилки для норвезьких мореплавців під керівництвом Роальда Амундсена. Це була перша експедиція на Південний полюс. Собачі зграї заборонили утримувати через побоювання, що їх гавкіт може злякати арктичних тюленів, або що вони втечуть і зашкодять місцевій фауні.
В Антарктиці є два цивільних поселення. Найбільшим містом із двох нині існуючих є Вілла Лас Естреллас. Його заснував у 1984 році чилійський диктатор Піночет, який хотів затвердити присутність Чилі в регіоні. Сьогодні це місто є дослідною станцією зі своєю школою, лікарнею, гуртожитком, поштовим офісом, інтернетом і мобільним зв'язком.
Друге місто називається Есперанса і є аргентинською дослідною станцією. Взимку тут проживає близько 55 осіб, в тому числі 10 сімей і 2 шкільних вчителя. Місто заснували в 1953 році, і саме тут народилася перша людина на континенті. Пригадайте, хто це був? Звичайно ж це був Еміліо Маркос Пальма.
Антарктида - єдиний континент без рептилій і змій. Зате тут живе багато птахів і ссавців. Вони утворюють колонії, що дозволяє їм витримувати найсуворіші кліматичні умови. Імператорські пінгвіни мешкають тільки в Антарктиді. Цікаво, що Антарктичні пінгвіни здатні підкоряти глибину в 500 метрів і знаходитися там 15 хвилин. А у прибережних водах Антарктиди живуть крижані риби з безбарвною кров'ю, що пристосувалися до життя у воді з температурою нижче нуля.
На поверхні Антарктиди мешкає особлива порода кліща. Цей кліщ може виділяти речовину, схожу за складом з автомобільною «незамерзайкою».
В Антарктиці немає офіційно визначеного часу. Оскільки на континенті практично ніхто не живе, там немає часових поясів. На дослідних станціях користуються часом тієї держави, якій вони належать або тимчасовим поясом найближчої країни.
В Антарктиді можна спостерігати таке явище як перламутрові хмари. Вони утворюються в небі на великих висотах (близько 20-30 км) і складаються з кристаликів льоду або переохолоджених крапель води. Це тонкі хмари що незавжди проявляються а лише при падінні температури до 73 градусів Цельсія нижче нуля. Спостерігаються вони порівняно рідко, зазвичай на широтах 55-60°, безпосередньо після заходу або перед сходом Сонця. Вдень на тлі яскравого розсіяного світла вони стають невидимими.
Більшість метеоритів, виявлених за час існування людства, знайшли саме в Антарктиці. Вчені говорять, що метеорити всюди падають майже з однаковою ймовірністю. Однак якщо вони потраплять, наприклад, у вологі кліматичні джунглі, то висока вологість і кисень їх пошкодять. В Антарктиді, де клімат дуже сухий, корозія майже неможлива. Крім того, знахідку легше помітити на білій крижаної поверхні.
Якби розтанули всі льоди Антарктиди, рівень світового океану зріс би на шістдесят метрів.
Саме в Антарктиді сконцентровано близько 70% світових запасів прісної води.
З льодовика Тейлора в Антарктиді час від часу спадає «кривавий водоспад». Червоний колір воді надає двовалентне залізо, яке в ній міститься. Поєднуючись з киснем воно перетворюється в іржу, через що вона набуває червонуватого відтінку.