Людство з'явилося порівняно недавно, якщо брати до уваги історію Землі в планетарному масштабі, але для нас із вами та для наших предків це колосальний проміжок часу. Сьогодні «TechInsider» розповість про найдавніші археологічні знахідки культури стародавніх людей, які були офіційно зареєстровані та підтверджені фахівцями.
Як не дивно, але найдавнішим зразком абстрактного мистецтва є ця раковина молюска з острова Ява, Індонезія. Команда вчених з Лейденського університету в Голландії дійшла висновку, що раковині не менше як півмільйона років. Знаки на її поверхні були вирізані у формі зигзагоподібних фігур, а різцем швидше за все послужили зуби акуля, виявлені в тому ж місці, що і головна знахідка.
А от у разі наскального живопису найдавнішими вважаються картини, знайдені в печерах на гострому Сулавесі, у східній частині Борнео. За словами вчених, ці малюнки не молодші за 40 000 років. Картини являють собою трафарети долонь та малюнки місцевих тварин. Вік одного з них, названого «Бабіруса», становить 35 400, що робить його найстарішою відомою роботою з образотворчого мистецтва. До цього найстарішими вважалися зображення тварин пізнього палеоліту, знайдені печері Шове мови у Франції. Їх вік археологи оцінюють у 30 000 — 32 000 років.
І ще кілька слів про мистецтво: найдавнішими музичними інструментами на сьогоднішній день є кістяні флейти, знайдені у верхів'ях Дунаю на території південної частини Німеччини. Одна флейта зроблена з кістки мамонта, інша — кістки птиці. Професор Нік Конрад оцінює свою знахідку у 42 000 — 43 000 років. Ймовірно, люди прийшли в цю область якраз перед настанням глобального похолодання, і це місце використовувалося як база для відпочинку та соціальних комунікацій.
Найдавніші маски є колекцією з предметів ранньої людської творчості, вік якої становить 9 000 років. Стилізовані маски мають кілька отворів по краях, які швидше за все використовувалися для того, щоб утримувати їх на голові зав'язками. Маски були виявлені на території сучасного Ізраїлю, на юдейських пагорбах та в юдейській пустелі, і зараз виставлені в Музеї Ізраїлю в Єрусалимі.
Найстаріші з будь-коли знайдених інструментів були виявлені в Гони, Ефіопія. Археологи оцінюють їх вік у 2,5 — 2,6 мільйонів років. Це робить їх не лише найстарішими у світі інструментами, а й найстарішими на сьогоднішній день артефактами. Подібні шкребки для шкур були знайдені і в інших частинах Африки, а їх гаданий вік становить від 2,3 до 2,4 мільйонів років.
Дивлячись на раковину, поцятковану глибокими подряпинами, складно повірити, що це найстаріший зразок абстрактного людського мистецтва, вік якого налічує близько 500 000 років. А як щодо кам'яних скребків, виготовлених 2,5 мільйона років тому? Давня історія людства таїть у собі дуже багато загадок, свідчення яких працелюбні вчені рік у рік витягують із землі.