Подивіться на гігантські малюнки – хто і навіщо їх створив, науці невідомо.
Дослідники з Університету Ямагата (Японія) разом із археологами з Перу виявили 168 нових геогліфів на знаменитому плато Наска. Відкриття подвоює кількість відомих малюнків, що входять до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Значна частина знахідки – близько 50 гігантських зображень на ґрунті – це людські постаті. Одна з них, схоже, навіть має бороду, намальовану дуже спрощено.
Пустеля на плато Наска у південній частині Перу схожа на гігантську художню галерею, створену чи то для птахів, чи то для божеств – оглядати малюнки, створені стародавніми людьми, можна лише з висоти пташиного польоту.
При спостереженні із землі, навіть із місцевих пагорбів, людське око не може скласти ці хаотичні лінії в єдине зображення. Незважаючи на десятиліття досліджень, деякі археологи вважають, що знайти вдалося лише 5% усіх ліній Наска.
Малюнки та лінії Наска – одна з нерозгаданих таємниць історії людства. Вважається, що їх створювали приблизно між 500 роком до н. е. та 500 роком н. е. люди цивілізації Наска. Вони робили неглибокі траншеї шириною до 135 см, виймаючи 30-40 см ґрунту, і таким чином малювали прості лінії, форми та фігури по всьому плато.
Їхнє призначення інтерпретують по-різному: можливо, малюнки створювали для богів, які дивилися на людей згори, або для вирішення астрономічних (можливо, астрологічних) завдань. Деякі досліджували, що це міг бути найбільший астрономічний календар, який відображав зірки.
Перші геогліфи були офіційно зафіксовані в 30-х роках минулого століття, коли вдалося пролетіти над пустелею літаком. До 2019-го відкритих малюнків було трохи менше двохсот. У новому дослідженні японські фахівці використовували безпілотники: завдяки їхній зйомці вдалося отримати дані про 168 нових геогліфів.
«Дрони стали нашими небесними очима. Ці апарати дозволили побачити лінії Наска з більшою чіткістю, ніж будь-коли раніше. А програми штучного інтелекту можуть розпізнавати різні візерунки швидше та надійніше, ніж людське око», – дослідники з Університету Ямагато.
Окрім півсотні людиноподібних зображень – у тому числі того, яке порівняли з Гомером Сімпсоном через характерну «щетину» на обличчі – на ландшафті вигравіровано птахів, зміїв, котів і косаток. Інші малюнки – це лінії та трапецієподібні візерунки.
При обстеженні місцевості землі поруч із геогліфами було знайдено глиняні гірки, які датуються проміжком між 100 роком до н. е. та 300 роком н. е., що може вказувати і не на період створення малюнків.
На думку вчених, пустеля приховує багато стародавніх творів мистецтва. Японська команда археологів та антропологів із дозволу мінкультури Перу продовжить роботу. За допомогою місцевих учених планується створити карту плато з малюнками на всю довжину та ширину пустелі Наска.