
У далеку давнину на півночі Месопотамії, у верхів’ях річки Тигр, розміщувалася невелика країна за назвою Ассирія. Її столицею було місто Ашшур, назване на честь верховного бога ассирійців. Ассирія не раз зазнавала нападів чужоземців. Це змусило місцевих жителів удосконалювати своє військове мистецтво. Згодом вони самі перетворилися на підкорювачів сусідніх народів. Одним з найжорстокіших завойовників був цар Синаххеріб, який правив у 705-680 рр. до н. е.
З походів ассирійці поверталися з багатою здобиччю. Це дало можливість Синаххерібу розпочати будівництво нової столиці. Нею стала Ніневія, яка до цього була звичайним поселенням. Територію міста збільшили (воно простяглося вздовж лівого берега Тигру) й оточили потужними укріпленнями з 15 воротами. Були оновлені храми, збудований новий палац, куди зібрали все багатство Сходу. Найголовніша вулиця – Дорога процесій – була завширшки понад 25 м.
По ній цар в’їжджав до столиці, повертаючись після чергового походу. Він заявив, що «зробив місто таким же блискучим, як саме сонце».
У 689 р. ассирійці рушили на Вавилон. Цар вирішив знищити місто, яке вважалося культурним центром Месопотамії. Величний і волелюбний Вавилон був узятий штурмом і відданий на розграбування. Потім його затопили, пустивши річкові води по спеціально проведеному каналу.
Святотатство й жорстокість Синаххеріба викликали невдоволення навіть в Ассирії. За переказом, вавилонські жерці прокляли царя й напророкували неминучу загибель його столиці. Пророцтво збулося в 612 р. до н. е. Після облоги Ніневія була взята військами мідійців і вавилонян, а потім дощенту зруйнована. Згідно з Біблією, почуття, що охопили місцеві народи, виражалися в словах: «Ніневія знищена вогнем. Але хто буде плакати за нею?». Ашшуру пощастило більше, але зрештою й він був приречений, перетворившись на містопримару.
Сьогодні руїни Ніневії розташовуються на окраїні Мосула (Ірак). Їх виявив англієць Г. Лейярд усього 150 років тому. Серед руїн палацу вдалося розкопати головну цінність – бібліотеку останнього великого царя Ассирії – Ашшурбанапала.
Вона складається з тисяч глиняних табличок з клинописними текстами. Після їхньої розшифровки історія відкрила багато таємниць ассиро-вавилонської цивілізації.
Чи знаєте Ви, що...
Серед численних текстів бібліотеки Ашшурбанапала були знайдені унікальні листи у формі звертань до богів. Але найбільше вражає те, що збереглися два послання від... бога до царя.
Учені припускають, що ці листи складали жерці, які хотіли отримати від царя якісь блага.