Назва країни походить від назви річки Інд, на хінді і урду «сіндх» означає «річка».
Площа: 3,2 млн км кв.
Населення: 930 млн чоловік.
Столиця: Делі.
Адміністративний поділ: федеративна республіка, у складі якої 25 штатів і 7 союзних територій центрального підпорядкування.
Форма правління: республіка з федеральним державним устроєм.
Глава держави: Президент, що обирається строком на 5 років.
Найвищий законодавчий орган: Двопалатний парламент, що складається з Народної палати з терміном повноважень 5 років і Ради штатів, що обирається на 6 років.
Найвищий виконавчий орган: Рада міністрів.
Найбільші міста: Мумбай (Бомбей), Колката (Калькутта), Ченай (Мадрас), Хайдарабад, Бангалор.
Державна мова: Хінді (за офіційні вважаються ще 18 мов).
Релігія: 83% жителів країни сповідають індуїзм, інші – іслам, християнство, сикхізм.
Етно-расовий склад: 72% – індо-арії, 25% – дравіди, 3% – монголоїди.
Валюта: індійська рупія = 100 пайсам.
Розташування
Індія – держава на півдні Азії, яка простягнулась від піків Каракоруму на півночі до мису Кумарі на півдні, від пустель Раджастана на заході до Бенгалії на сході. На півдні, сході і заході країна омивається Аравійським, Лаккадівським і Бенгальським морями і Бенгальською затокою Індійського океану. Індія межує на заході і північному заході з Пакистаном, на півночі Гімалаї відокремлюють державу від Китаю і Бутану, на північному сході – від Непалу і на сході – від Бангладешу.
В Індійському океані Індії належать Лаккадівські, Андаманські та Нікобарські острови.
Місце у світі
Індія (самоназва Бхарат) – одна з найбільших за площею і друга після Китаю за населенням країна світу. Кожен шостий житель Землі мешкає в Індії. Країна має багатовікову історію, її внесок у розвиток людської цивілізації неоціненний. Упродовж багатьох століть у Європі Індію уявляли як багату і розвинену країну. Зараз вона серед найбідніших і слаборозвинених. Половина дорослих індійців все ще неписемна, третина населення живе нижче і так вкрай низького рівня злиденності, а дві третини його все ще зайняті в аграрному секторі. Причини криються як у 200-літньому пануванні англійських колонізаторів, так і в застійних формах доіндустріального виробництва та його величезних розмірах. Після проголошення незалежності в 1947 р. Індія зробила значний крок уперед у своєму розвитку.
Клімат
Територія лежить переважно в тропічному і субекваторіальному поясах. Клімат – мусонний. Середньодобові температури навіть у прохолодний сезон (жовтень – лютий) на північних рівнинах перевищують 18°С. Кількість опадів у цілому значна, але дуже різниться за сезонами року і за територіями. Три сезони: сухий холодний – з жовтня по березень (вважається за кращий час для відвідин країни), сухий жаркий, – з квітня по червень і вологий жаркий – з липня по вересень. Найбільше їх випадає у вологий сезон (червень – вересень) і найменше в жаркий і посушливий (березень – червень). На північному сході і на узбережжях випадає за рік до 3000 мм опадів, на заході, в пустелі Тар, – менше 100 мм. У Індії знаходиться найвологіше місце на Землі – плато Шіллонг, тут випадає до 12 000 мм опадів в рік.
Флора
В Індії налічується близько 21000 видів рослин. Чверть території країни займають ліси. Біля підніж Гімалаїв знаходяться заболочені джунглі – тераї, вище – мусонні ліси (тік, сандал), гірські змішані і хвойні ліси (гімалайський кедр, ялиця, сосна, ялина), а ще вище – гірські луги і степи. У передгір'ях східних Гімалаїв, в дельті Гангу і Брахмапутри, на схилах Західних Гат ростуть вічнозелені тропічні ліси, на прибережних низовинах – мангрові (сундри і пальма дхани). Всюди поширені пальми – кокосові, фінікові, пальма тодди, а також бамбук.
Фауна
Тваринний світ Індії також достатньо різноманітний і представлений 500 видами ссавців, 350 видами плазунів, 3000 видами птахів. Але деякі з них збереглися лише в заповідниках (наприклад азіатський лев, маніпурский широкорогий олень, кашмірський олень, нілгірський тур, кулан, носоріг). Також зменшилося поголів'я дикого буйвола і оленя барасінга, рідко трапляються сніжний барс, димчастий леопард, карликовий кабан, гепард. На території держави мешкає безліч мавп, в основному це макаки-резус і лангури, а також величезна кількість пальмових білок і летючих лисиць. Зустрічається близько 200 видів змій і 52 з них – отруйні. Тут можна побачити рідкісну тварину – індійського дюгоня, який відноситься до морських корів і є єдиним травоїдним морським ссавцем.
Річки і озера
Водні ресурси включають поверхневий стік гімалайських і деканських рік і підземні води Індо-Ганґської рівнини. По рівнинах несе свої води Ганг, священна річка індійців, і її притока Джамна, в районі верхів'я Інду протікає Брахмапутра. Інші річки – Годаварі і Нармада.
Оцінка природних умов і ресурсів
Головні природні райони Індії – Гімалаї, північна (Індо-Ганґська) рівнина, Деканське плоскогір'я і прибережні низовини.
Великі масиви родючих ґрунтів: алювіальних, регулів (тропічні чорноземи вулканічного походження), червоно- і жовтоземів. земельні ресурси також значні. Майже 1/4 території вкрита лісом, але здебільшого це неприступні райони. На розораних алювіальних рівнинах немає лісів і пасовищ. Індія потерпає від посух і повеней, пов'язаних з мінливим характером мусонів. Серед мінералів світове значення мають руди заліза і марганцю, слюда. Паливні ресурси обмежені, так само як і сировина для хімічного виробництва. Великими є гідроенергетичні ресурси.
В цілому природоресурсний потенціал Індії є багатим, але в ньому чимало складних проблем і при його оцінці треба враховувати величезне населення країни. В розрахунку на одного жителя ресурси Індії значно менші, ніж в інших регіонах світу.