Комахи з неповним перетворенням. Ряд включає коників, цвіркунів та сарану. Рот у них дуже розвинений і має кусаючі щелепи або смокчучий хоботок. Серед них є як крилаті, так і безкрилі види. У деяких передні крила твердіші, як у надкрил жуків.
Личинка прямокрилих ніколи не має крил, і вони з’являються лише після багатократного линяння. Форма тіла у них переважно видовжена, розміри значні. Поширені по всій земній кулі, та здебільшого живуть у теплих країнах.
Деякі з комах цього ряду з’являються в неймовірно великій кількості і тоді завдають людині значної шкоди, особливо їхні ненажерливі личинки. І, навпаки, є види, які самі знищують багатьох інших комах.
Ряд поділяється на 2 відособлені один від одного підряди – Довговусі (Ensifera) і Коротковусі (Caelifera).
Представники підряду Довговусі вирізняються довгими щетинкоподібними антенами, більшими за довжину тіла комахи. Орган слуху (якщо він є) розташований на гомілках першої пари ніг. До них належать коники, цвіркуни, капустянки тощо.
Для представників підряду Коротковусі характерні короткі вусики, що зазвичай не перевищують завдовжки половини тіла. Найбільшою групою у складі підряду є саранові.