Довжина його тіла досягає 27 см, крил – 15 см, хвоста – 12 см. Хвіст ступінчастої форми, ноги короткі. Загальне забарвлення оперення – трав’янисто-зелене із сірим полиском. Ареал поширення охоплює Парагвай, Уругвай, Аргентину та Болівію. Населяють степи і листяні ліси, на схилах гір трапляються до висоти 100 м над рівнем моря. Ведуть зграйний спосіб життя. У зграї іноді налічується до 500 папуг. У таких кількостях вони можуть завдавати шкоди сільськогосподарським угіддям, винищуючи на полях посіви пшениці, кукурудзи, проса та інших злаків. Місцеві мешканці знищують цих птахів або ловлять для продажу.
Кілька пар папуг-ченців будують одне велике гніздо круглої форми (діаметром до 3 м і вагою до 2 кг) з багатьма входами. Одна пара птахів розпочинає будівництво свого гнізда, інша ж використовує його як одну зі стінок для свого майбутнього житла. Вхідний отвір птахи влаштовують зазвичай збоку, іноді знизу. Будівництво гнізда іноді триває до 3 місяців. Гніздо використовують кілька років.
Папуги-ченці – єдині з папуг, хто будує гнізда на деревах. За спостереженнями Азара, підтвердженими й іншими натуралістами, їхні гнізда – це великі будівлі, всередині набиті травою і прикриті згори. Одне таке гніздо можуть використовувати одночасно кілька самок. У кладці буває 5–8 білих яєць, через 34 дні з’являються пташенята, а у віці 6 тижнів вони вже залишають гніздо.
Папуга-чернець – не ідеальний птах для домашнього утримання, бо часто й голосно кричить.