Команда дослідників виявила дивовижний різновид ікластих морських риб, чий укус не тільки отруйний, а й викликає у жертви... наркотичну інтоксикацію.
Глибоководні вампіри
Собачкові (лат. Blenniidae) – це сімейство фантастично красивих риб, які виглядають так, наче персонажі фільму про карнавал глибоководних вампірів. Існує безліч різновидів Собачкових, але серед них виділяється рибка Fangblenny, яка відповідає на загрозу вельми нестандартним способом – ін'єкцією опіоїдного токсину.
Міжнародна команда вчених вирішила з'ясувати, як саме в організмах маленьких рибок виробляється отрута, оскільки, на відміну від змій та комах, отруйні риби досліджені порівняно мізерно. Вчені виявили дивовижну властивість отрути: речовина, яку рибки впорскують противнику з укусом, зв'язується з опіоїдними рецепторами – тими, що реагують на опіати. Але на цьому дива не закінчуються.
Риби з іклами та отруйними залозами
За словами експерта з досліджень отруйних речовин та автора дослідження Миколи Касуелла з Ліверпульської школи тропічної медицини, ікла у рибок з'явилися до того, як розвинулися отруйні залози. Зазвичай у природі все відбувається суворо навпаки: тварина спочатку отримує здатність отруювати здобич, а всілякі пристосування для того, щоб швидко й ефективно доставити цю отруту в кровоносну систему жертви (різці або голки) розвиваються після.
Усього існує 5 пологів Собачкових, з яких лише один отруйний. Свої ікла ці риби використовують не для лову здобичі – вони харчуються планктоном та водоростями, а довгі зуби потрібні виключно як засіб відлякування та оборони від хижаків.
Для своєї роботи Касуелла та його колеги використовували різні техніки мікроскопічного сканування, а також проаналізували геном тварин та виділили з отрути різні види білків та пептидів, розклавши їх у гелевому середовищі за допомогою електроструму.
Згідно з дослідженням, опублікованим у 2017 році в журналі Current Biology, отрута містить енкефаліни, білки, які активують опіоїдні рецептори. Тобто fangblenny буквально вводить хижакові, що атакував її, сильну дозу наркотику.
Касуелла пояснює, що опіоїди і раніше були виявлені в отрутах, зокрема в отруті скорпіонів, але знайти їх у риб команда ніяк не очікувала. Їхня отрута не змушує кров згортатися, але сильно знижує кров'яний тиск, а тому хижаки прагнуть уникати маленьких риб. Крім опіоїдів, fangblenny речовина, що виділяється, містить безліч інших сполук, включаючи нейротоксини і подразники, що викликають печіння.
Але навіть без отрути Собачкові можуть дуже ефективно використовувати ікла для захисту, а їх кістяні гребені заважають більшим хижакам упіймати жертву в пащу. Можливо, у майбутньому, після ретельнішого дослідження хімічного складу отрути, його компоненти можуть бути корисні у фармакологічній промисловості.