Належить до родини Ткачикові. Довжина тіла до 16 см, маса 23–35 г. Загальне забарвлення оперення – зверху коричнево-буре, з чорними плямами, знизу білувате або сіре. Щоки білі, вушна ділянка блідо-сіра. Крила з жовтувато-білою поперечною смугою. Самець відрізняється від самки великою чорною плямою, що охоплює підборіддя, горло, воло і верхню частину грудей. У самки голова і горло сірі, а над оком є бліда сіро-жовта смужка.
Характерною рисою горобця є те, що він скрізь, хоч би де ви його зустріли, живе в найтіснішому спілкуванні з людиною. Він населяє і галасливі, багатолюдні міста, і самітні села, оточені хлібними полями. Кораблі завозять його на острови, де його раніше й не знали; він залишається жити на руїнах спустошених місцевостей, як живий свідок щасливого минулого. Як осілий птах у повному розумінні цього слова, він майже не відлітає за межі того міста чи тих полів, де він народився; тільки зрідка він робить подорожі, щоб оглянути краї поза межами тих місцевостей, де він живе.
Ці птахи надзвичайно товариські і розбиваються на пари тільки в пору насиджування яєць; навіть пташенята, ледве вилетівши з гнізда, відразу збираються з іншими у зграйки. Згодом до цих зграй приєднуються і дорослі горобці і живуть одним спільним життям. Поки є хліб або яка-небудь зелень на полях, зграї щодня вилітають у поле шукати корми; взимку горобці влаштовують собі справжні постелі – легкі і теплі гніздечка, в яких ховаються від холоду.