Прісноводна риба з родини Коропові. Для нього характерні круглясте тіло, порівняно велика голова, короткі спинний і анальний плавці, досить велика луска. Морда стиснута донизу, рот, розташований на кінці рила, розтягнутий у ширину і дуже розщеплений укінці. Тіло майже кругле. Спина чорно-зелена, боки золотаво-жовтого або сріблясто-білого кольору. Черево біле з блідо-червоним полиском. Щоки і зяброві кришки рожевого кольору із золотистим блиском; губи червонуваті. Спинний і хвостовий плавці по чорнуватому полю вкриті червонуватим нальотом, анальний і грудні плавці яскраво-червоного кольору. Усі луски на вільному кінці й посередині забарвлені в каламутний колір темними пігментними відкладеннями. Довжина риби може досягати 60 см, вага – 4 кг і більше.
Головень належить до звичайних риб у річках та озерах Середньої Європи, у межах від крайнього заходу до Уралу і від рівня моря до висоти 1000 м.
Поки головень молодий, він тримається переважно в маленьких струмках або річках з кам’янистим і піщаним дном, сотнями грає в тих місцях, де річка тече спокійно, і як стріла зникає від найменшого шуму. Під старість живе в річках та озерах як рівнин, так і гір середньої висоти.
Спочатку їжу головня становлять черв’яки і комахи, що плавають у воді, ковзають по її поверхні або низько літають над нею. Коли він підростає й відшукує глибші місця або ж переселяється у великі річки та озера, то стає хижаком у повному розумінні цього слова і полює на дрібних рибок, рачків, жаб та навіть мишей, за що в деяких місцях його називають мишоїдом і порівнюють із котом. Маючи досить їжі, головень швидко набирає вагу, за свідченнями досвідчених рибалок, принаймні по 500 г щороку.
Період ікрометання буває в травні-червні і триває майже 4 тижні.