Великий нічний метелик з родини Бражники (Sphingidae). Поширений у Європі, Середній і Західній Азії та в Північній Африці. Досягає 60 мм завдовжки при розмаху крил – 130 мм. Основне забарвлення жовте з чорним. Відзначною особливістю є характерний малюнок на грудях, що нагадує людський череп. Передні крила темно-бурі з жовтим малюнком, завдовжки більш ніж удвічі більші, ніж завширшки, з підгостреною вершиною. їхній зовнішній край рівний. Задні – жовті з двома темними смужками. Черевце могутнє, завдовжки до 60 мм і діаметром до 20 мм, укрите прилеглими лусочками. Відомо, що цей метелик, чимось потривожений, видає різкий писк.
Належить до видів, що здійснюють щорічні перельоти на північ. Залежно від погодних умов тривалість міграцій може відрізнятися. У сприятливі роки бражники долітають до Ісландії.
У Європі перші мігруючі метелики з’являються починаючи з травня, разом з окремими особинами, що пережили європейську зиму в стані лялечки. Друга хвиля настає в серпні та вересні.
Яйця запліднених самок дозрівають під час міграційного польоту на північ. Якщо дозрівання завершено, метелики більше не продовжують політ і, знайшовши кормову рослину, відкладають яйця. Харчуються соком, що витікає з дерев, за допомогою короткого хоботка. Охоче поїдають мед, проникаючи в гнізда і вулики медоносних бджіл.
Гусениця під кінець свого розвитку досягає завбільшки 150 мм. Харчується, передусім, рослинами родини Пасльонові, переважно картоплею, поїдає стебла і листя; також може харчуватися й іншими рослинами.