
Представник родини Бельдюгові (Zoarcidae) ряду Окунеподібні (Perciformes). Належить до небагатьох риб, які народжують цілком розвинених, здатних до самостійного життя дитинчат.
Особливі ознаки роду такі: видовжене, дещо сплюснуте тіло, вкрите маленькими, розташованими окремо цяткоподібними підшкірними лусочками. Спинний плавець займає майже всю верхню частину тіла; черевний плавець, що складається з 2–3 променів, розташований біля самої глотки; довгий і вузький грудний плавець і анальний плавець, що тягнеться по більшій половині черевця, так само як і спинний, безпосередньо переходять у хвостовий.
Треба згадати ще про маленьку бородавку за заднім проходом, у якій знаходяться отвори обох сім’яних проток і яєчників. Вона розпухає під час метання ікри і, мабуть, слугує знаряддям спаровування, хоча з цього приводу не зроблено ще ніяких певних спостережень.
М’ясо бельдюги дуже смачне і жирне. У Балтійському морі ця риба має деяке промислове значення. Але уздовж Мурманського узбережжя і в Білому морі на неї майже не полюають, а в багатьох місцях ця риба взагалі не використовується в їжу.
Довжина живородної бельдюги коливається між 20 і 40 см; утім, екземпляри, що досягають максимального розміру, доволі рідкісні. Основне забарвлення – ясно-буре, вкрите по спині і на боках темними плямами і смужками, а на нижній частині тіла, навпаки, одноколірне.
Живородну бельдюгу досі знаходили тільки в північних морях, зокрема в Північному та Балтійському, і Ла-Манші. Для свого місцеперебування вона вибирає також скелястий ґрунт і живе взагалі подібно до своїх родичів, з тією лише різницею, що вона більше за них ховається серед водоростей. Для їжі бельдюга вибирає маленьких рибок, черепашок, черв’яків та риб’ячу ікру.
На весняне рівнодення яйця в самки дуже малі, у середині травня вони значно більші, червонуваті і м’які. У цей час у яйцях можна помітити вже дві точки – очі зародка у стадії розвитку, який поміщений в особливу оболонку.
Під осінь зародки цілком розвинулися і народжуються один за одним, тобто виштовхуються в цілком доношеному стані головою вперед з яйцепроводу. При народженні вони досягають близько 3 см завдовжки, але іноді бувають удвічі довші, якщо сама мати велика. Незважаючи на те що ці рибки цілком здатні до самостійного життя, вони ще такі прозорі, що всередині них можна спостерігати кровообіг за допомогою звичайного збільшувального скла. Одна самка може принести до 200 дитинчат.