Миша вважалася нечистою твариною, створінням диявола. Мишей та щурів народна традиція відносила до гадів: їх називали гаддю, гадиною, поганню тощо. Казали, що всякій тварині Бог дає хлібця, лише такій нечистій, як миша, не дає. За легендою, миша прогризла дірку в Ноєвому ковчезі, і рід людський урятувався лише завдяки котові, який задушив мишу і заткнув дірку своїм хвостом. Загальнопоширеним було вірування, що миша обов’язково перетвориться на кажана, якщо з’їсть хоч крихту свяченої паски.
Мишей та кажанів народ тісно пов’язував зі світом відьом і чарівників, які можуть обертатися в цих тварин або перетворювати на них людей.
Щодо мишей існує чимало прикмет. Якщо миші залишають будинок – бути пожежі. Тому, кому миші погризуть одяг або взуття, загрожує смерть. Якщо миша впаде в колодязь – станеться біда. Якщо миші проїдять сито, то в хаті буде мрець. Жінкам не можна брати в руки мишу чи вбивати її, інакше хліб не сходитиме. Якщо миша під час вінчання пробіжить у церкві, то це на щастя. Вагітній жінці не можна ні в чому відмовляти, інакше у того, хто відмовив, миші погризуть одяг.
Щоб позбутися мишей, уберегти від них збіжжя і продукти, проголошували замовляння, комору з хлібом кропили водою, освяченою в церкві на Маковія, примовляючи: «Миші й щурі, не ходіть у комору: вас не пустить туди маковіївська вода!» Іноді мишачі нори закладали шматочками дерева, у яке вдарила блискавка. Виганяли мишей із хати шкаралупами освячених великодніх яєць, які розкидали по кутках.
Вірили, що, коли зловити мишу, присмалити її й тоді пустити, то всі миші перекочують з двору; а коли підкурити їх тютюновим димом, то вони пропадуть.
Вважалося: якщо мишей багато взимку, то наступного року буде врожай. Якщо миші частіше гризуть верхню частину печеного хліба, то це також на врожай, а якщо нижню – на недорід.
Проти зубного болю їли хліб і сир, який погризли миші. Хворого на сверблячку (коросту) натирали попелом від спаленої мишачої голови. Коли в дитини випаде молочний зуб, їй треба кинути його туди, де часто бувають миші, і сказати: «Мишка, мишка, на тобі зуба кістяного, дай мені залізного!»